| Mariadk544 a întrebat:

De ce râd fără motiv?!
Și la școală încep să râd fără motiv. Fără sa îmi amintesc de nimic amuzant sau sa se întâmple ceva amuzant în clasa. Și nici nu sunt fericită/ amuzantă să zic asa, adică nu ma simt asa, dar tot râd fără motiv. De ce râd? Nu râd ca vreau eu, da ma bufnește rasul fără motiv. E enervant, ca nu vreau sa creadă profesorii ca ma distrez în ore. PssadNu vb cu nimeni la școală, nu am prieteni ca sa rad cu ei :/ ) Și culmea e ca sunt singura proastă din clasa care rade fără motiv. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Te simți neînțeleasă,singuratică,respinsă,că nu ești iubita, înțeleasă de cei din jur. E posibil de la o trauma, soc sa ai aceste reacții, și eu câteodată rad aiurea când îmi amintesc ceva, ne simțim goi pe dinăuntru și singuri.

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

E clar că e vorba despre o trauma din copilărie, însă nu mai știu exact despre care trauma sa fie vorba, dar știu cert că e vorba de o trauma.

| LisaJulie a răspuns:

Persoanele care rad din orice de cele mai multe ori se simt singure și au o forma ușoară de depresie

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Din propria experiență pot spune ca am trecut prin aceeași problemă, mai apoi am fost diagnosticată cu depresiesad din ce povestești cel mai probabil ești o persoană mai singuratică și mai tristă, poate fi vorba de ceva post-traumatic sau pur și simplu singurătate. În timp o să reușești să scapi de obiceiul "de a rade de nicăieri fără motiv" când vei reuși să începi să te iubești mai mult, să ai prieteni și probabila ta depresie nu o să fie atât de accentuată. Vorbește cu părinții tăi despre cum te simți și despre problema pe care ne-o spui nouă, ascultă și părerea lor și încercați să luați o decizie împreună. Eu îți recomand să faci niște ședințe psihoterapeutice, să încerci să vorbești cu un psiholog care te poate ajuta să treci peste aceste mici problemele de care te plângi tu. Încearcă să îți faci prieteni și să îți găsești un hobby, să eviți cat mai mult răul din jur și să te iubești mai mult! Sper din suflet ca sfatul meu să te ajute și să nu mai ai această problemă!

| elennaionela14 a răspuns:

Cred ca te simti singura si ai vrea sa se apropie ceilalti mai mult