| dEutSa_8892 a întrebat:

Cati dintre voi asculta manele?! daca ascultati, de ce ascultati...si daca nu asculati, de ce nu ascultati

Răspuns Câştigător
| alexzender a răspuns:

Daca ascult manele nu inseamna ca sunt incult sau taran sau cum spuneti voi astia civilizati si cultivati si toate alea.allan zarzavatule pun pariu ca, cunostintele tale in materie de cultura generala sunt mult mai limitate decat cunostintele mele...

36 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu ascult pentru ca acest gen de muzicaa nu imi place.happyRecunosc ca sunt unele manele care imi plac dar sunt foarte putine.happy

| Zâmbărici a răspuns:

Ascult manele pentru ca imi plac dar nu toate majoritatea doar si rog unele persoane sa se abtina de la unele comentariiwinkingwinking

| MisterKat a răspuns:

Nu ascult manele, dar din cati prieteni, prietene am avut toti ascultau manele si erau super de treaba, In schimb stiam o fata care asculta numai rock, Marlyn Manson, Bon Jovi etc si era foarte fitoasa si plina de fumuri sau cel putin asa mi s-a parut. Eu ascult mai mult muzica jazz, blues, pop. Michael Buble, Kid Rock, Paula Seling, Monica Anghel, Gianina Gorondan, Giula, Anamaria Ferentz, Snow Patrol, Anastacia, Tziano Ferro, Ania Szarmach(e din Polonia, cauta pe www.youtube.com, are o voce super faina ), Natasha Bedingfield. Directia 5, Holograf etc...

| moonY a răspuns:

E vorba despre cultura fiecaruia.

| dEutSa_8892 explică:

@ djcioko

zici de manelisti ca sunt inculti, dar gramatica ta straight face e la pamant : acepta, din cate stiu eu, " o manelista inculta " [ cum spun " unii intelectuali " se scrie " accepta "winking ]

am stat sa citesc toate comentariile voastre...pe mine nu ma deranjeaza ce ziceti, chiar daca ascult manele, nu ma deranjeaza comentariile voastre, pentru ca nu sunt eu cea care canta aceasta muzicawinking

Si nu cred un lucru...eu daca ascult manele inseamna ca sunt inculata? sau ce?! am scoala, am familie, am totulwinking... da` daca ascult manele nu inseamna ca sunt o inculta, o prapaditawinking

| kh1ss a răspuns:

Nu ascult pentru ca nu ma caracterizeaza acest gen de muzica

| Crisu_8081 a răspuns:

Hey!
eu nu am ascultat, nu ascult si nici nu voi asculta.
Nu ma identific cu aceasta "muzica"... dar, inevitabil "ma ciocnesc" de ea oriunde:in metrou, in autobuz, pe strada...etc...plus ca, oamenii care o asculta nu par prea inteligenti sau cu maniere(asta ca s-o spun frumos) happy

| Crisu_8081 a răspuns:

Ce-mi plac mie oamenii astia de pe TPU care voteaza un raspuns "stupid" daca nu le convine ceva...happy tineti si voi cont ca sunt multi care habar nu au sa scrie si, totusi, ei au voturi de genul "inteligent" sau "folositor"...trist,parerea mea... ia vezi care imi mai dai vot "stupid" doar pentru ca am spus ce credhappy

| beba a răspuns:

Eu nu pot ascultahee hee

Pt Leleny: nu compara, te rog manelele nostre cu muzica greceasca ca nu au nici o legatura; ai nostri s-au obisnuit sa ''imprumute'' liniile melodice ale melodiilor grecesti, insa folosind versuri jenante...este mare diferenta intre ceea ce se canta in melodiile grecesti fata de ale nostre unde abunda smecherii, femeile sexy si banii, versurile fiind scrise in cel mai penibil mod posibil.ma iertati cei care ascultati manele insa trebuie sa recunoastem ca nici macar la imprumutat nu suntem buni... Apropos de imprumutat, cautam muzica pe youtube si am dat de o melodie greceasca ''Simera''( Azi) cantata de Despina Vandi...culmea.aceeasi linie melodica o foloseste si Cristina Rus si piesa a fost un succes acum cativa ani...pana aici e ok, dar sa mai si minti ca iti apartine mi se pare nasol.rau de tothappy

| Cryss a răspuns:

Nu ascult manele, prefer sa ascult muzica ce sa aiba o anumita calitate happy.
Daca as asculta manele cred ca azi nu mai eram pe TPU si va raspundeam voua laughing, as fi fost o inculta si jumatate careia ii pasa doar de bani.

Deci de ca sa nu ascultam muzica clasica, oldies, rock?[asta e la mine]
Si house sau rap sau hip hop e mai bine sa asculti deca manele happy.

| Cryss a răspuns:

S-au ofticat aia care asculta manele si ne-au dat stupid aproape la toti laughing. Pff, hei ar trebui sa ne respectati opiniile si gusturile muzicale tongue, asa puteam si eu sa dau stupid la aia care asculta manele dar nu am facut-o happy.

| ellai a răspuns:

Nu ascult manele si nici nu o sa ascult. mi se par o porcarie totala.
s-a dus gustul pentru muzica.

| Lorenada a răspuns:

Eu de exemplu ascult foarte des manele deoarece unele ma regasesc uneori si mai este un motiv, melodiile sint compuse pe baza celor indiene, arabe, grecesti......care imi plac enorm.

| alexam a răspuns:

Niciunul, dintre noi ( adica la mine in casa ). Ascult populara, clasica, usoara, soul, jazz, rock, adica cam tot MINUS manelele! Acest tip de muzica nici muzica nu o pot numi din cauza versurilor odioase sau doar f urate, iar multe linii melodice sunt furate de la turci, greci sau mai stiu eu... promoveaza incultura si prostia, si cam asta... Am ajuns sa uit aproape complet de treaba asta, si ii ignor pana si vizual pe astia pe strada...

| alexam a răspuns:

Lasa Allan JT ca nu ai primit doar stupid... nu esti singurul normal pe aici! happy

| dinusinziana a răspuns:

Depinde de gusturile fiecaruia. in orice caz, maneaua este un kitsch. este o corcitura de muzica arabeasca, indiana..in general provenita de la popoarele din orient. maneaua, in termeni stiintifici, este o lucrare muzicala (chiar muzicala!) fara versuri, cu ritm dansant si vioi. manelele romanesti sunt niste furaciuni..si furate si stricate..deoarece maneaua a decazut foarte mult de cand e este preluata de scursurile societatii romanesti.

| Zoombe3 a răspuns:

Nu ascult, pentru ca asta este educatia pe care mi-a dato mama. Am avut o tentativa pe la 14 ani, iar mama a reactionat mai urat decat cand a aflat ca fumez.

| AllenTJ a răspuns:

Nu ascult pentru ca e o muzica de inculti prapaditi.
Numai tarani/tiganii asculta manele ca ii reprezinta, si poti sa iti dai foc daca asculti manele din partea meawinking

Cheers

| AllenTJ a răspuns:

Nu ma minti? o fi cum zici tu si asa nu te cunosc, cat te-ai chinuit sa scrii asa corect vreo 10 min?

In adancul sufletului tau sti ca esti un taran.
Cheers

| cristina_6456 a răspuns:

Nu ascult deoarece eu consider ca manelele nu-s sunt un gen de muzica sunt doar niste versuri inculte nu pot sascult asa ceva cum se vaita aia sau se lauda cu nevestele, gagicilesau din orice tampenii scot o manea

| valsulnorilor a răspuns:

E muzica tiganeasca facuta de tigani pentru tigani.
dauneaza grav culturii generale(ex:"muschii mei minte nu are")
Ascultati un bolero de Ravel, o simfonie de Bethowen, o traviata. exista multa muzica buna care trebuie ascultata fapt pentru care lasati manelele pentru cei ce le fac, sa asculte ei aceasta muzica.

| alexzender a răspuns:

Ascult.happy .in general imi place ritmul.si chiar ii admir pe unii deoarece ei nu fac playback, sunt originali .Marea majoritate a manelelor sunt aiurea. dar eu ascult deseori mel precum adrian copilul minune :am o fata top model /chef de chef/am un milion .nicolae guta :ce frumoasa e printesa mea/ etc.happy

| dudu_4306 a răspuns:

Nu ascult manele. Au versuri penibile, eu stiu o melodie in care la inceput zice,, te iubesc la nebunie...si toata lumea vreau sa stie'' si pe sfarsit zice,, o vad pe cea mai frumoasa, o chem la mine la masa, ii pun bani la sutien sa-i arat ca sunt smecher'' laughing. Deci manea=rebut muzicallaughing

| baiatudela4 a răspuns:

Pfff eu nu ascult asa ceva si nu ascult pentru ca nu sunt originale (se fura negativele de pe la indieni si nu numai) e un gen fara origini, fara istorie, gramatica e cam inexistenta... aaaaaa si is aia ce canta de saracie si chestii de genu dar ei o ard cu salbe de aur la gat...prefer sa ascult old school decat porcariile astea happy

| DevilAngels a răspuns:

Asta pentru ce a spus cryss : fata hai eu ascult manele si nu sunt "o inculta si jumatate" daca nu sty ce vorbesti numai vorbi "domnishoara stie tot" ceva de genu te dai in rest bye bye wave v-am pupat:*

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ascult deoarece mesajul lor mi se pare sub orice critica.Reprezinta un om care se lauda pe sine, are masina, femei, bani, noroc, vrea noroc etc. Ce sa vad bun din ele? Adevarat este ca sunt si de dragoste dar rare.Toata stima pentru manelele de dragoste dar majoritatea sunt,, scaldari in bani si lauda''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...chefuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ascult manele pentru că îmi plac.
Pa, pa.