| ralusweet a întrebat:

Ce animale traiesc in Desertul Gobi? Fara camila!

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Fauna desertului Gobi este alcatuita din urmatoarele specii:
- argalul de Gobi ( o specie de oaie care este pe cale de disparitie);
- capra ibex;
- gazela cu coada neagra;
- pasari;
- soparle;
- rozatoare mici ( hamsteri, sobolani, soareci saritori de desert, soareci de camp);
- irbisul ( denumit si leopardul zapezilor) este considerata ca fiind cea mai spectaculoasa specie ( este o specie pe cale de disparitie ce traieste ce traieste in regiunile muntoase din provincia Gov Altai.
Sper ca te-am ajutat!
Succes!

1 răspuns:
| AliveOne a răspuns:

In special soparle si scorpioni