| ch0c0latemix a întrebat:

Ce ati alege dintre mate-info si automatica-calculatoare? este vorba despre facultati. argumentati va rog!

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Eu as merge pe a2a varianta. O consider de viitor, se cauta si se plateste bine. Oameni care angajeaza in domeniul IT au ajuns sa plateasca angajatilor cursuri, sa faca orice, dar sa aiba pe cineva pregatit in acest domeniu. Este nevoie si la banci, si la firme mai serioase chiar care testeaza softuri / jocuri / diverse aplicatii. Matematica mi se pare pe de alta parte relativ interesanta, ma atrage dar eu imi gandesc vocatia in felul urmator - ca sa fiu implinita, trebuie sa fac ceva ce imi place cu adevarat si ma defineste. Automatica si calculatoarele sunt pentru mine, ma pricep la programare si la partea de hardware si nu cred ca ar fi ceva mai placut decat acest domeniu pentru mine, sincer. Poate ma influenteaza si profilul de liceu de mate-info intensiv info dar. nu stiu ce sa zic. Prin a fi satisfacut pe plan profesional eu inteleg sa iti alegi slujba care iti face placere. Altfel spus, lucrand in acel domeniu sa nu iti vina niciodata sa zici "nu am chef / sunt obosit / mi-e lene " etc, sa faci acel lucru aproape din reflex si sa nu o iei ca pe o povara, din contra. Consider ca alegerea facultatii e influentata de materiile preferate, profilul din liceu, dorinta parintilor, sfaturile prietenilor, indemnurile profesorilor... dar cel mai mult ar trebui sa conteze placerea! Daca as merge la facultate de mate m-as descurca pentru ca am media 10 si am mers si la olimpiade si am calificari dar nu e ceva de viitor, ma oboseste si sincer cand ma gandesc la aceasta materie imi vine in cap urmatoarea chestie... o ora tema, inca o ora lucru, inca una placere, inca una enervant, inca una chin, inca una. nu se mai poate laughing Cred ca e singurul domeniu in care ma descurc desi nu ma pasioneaza happy Asta e parerea mea. In plus gandeste-te la salariul unui prof de mate cu un salariu de programator, chiar si unul nu foarte experimentat. Se cam balanseaza in favoarea celui din urma. Plus accesul la tehnologie, ocazia de a lucra intr-o echipa (asa se procedeaza de obicei). De asemenea imi place mult ca in domeniul IT mereu apare ceva nou, un BOOM informational care sa te dea peste cap astfel incat niciodata nu poti zice ca stii totul si poate asta e si frumusetea.

| FelixDilanMen a răspuns:

Automatica - calculatoare
1. Cealalta e deja supra incarcata
2. E destul de bine sa stii limbajul de programare in zilele noastre