| JustMeForever3 a întrebat:

vreau sa mă înscriu la 3 facultăți,dar daca intru la toate nu stiu pe care sa o aleg si as vrea sa vă intreb pe voi ce ati alege dintre:Facultatea de drept din cadrul UBB, FSEGA tot din cadrul UBB sau Poli la automatică si calculatoare? Mentionez ca imi place matematica(am luat 9.8 la bac terminând un profil de mate-info, dar nu îmi prea place informatica )As vrea sa va argumentati parerea atât din punct de vedere al gradului de dificultate al facultății cat si cel al găsirii un job dupa terminare.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce sa te duci la automatica si calculatoare daca nici macar nu-ti place informatica? Inseamna ca nici nu stii cum se lucreaza in domeniul asta.
Nu stiu ce e FSEGA deci dintre toate eu as zice drept, desi acolo te duci din pasiune nu ca ai auzit situ ca e bine platit si te duci din lipsa de optiuni.

| JustMeForever3 explică (pentru Adry05):

FSEGA=facultatea de stiinte economice si gestiunea afacerilor

| Adry05 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Aa, cam toata lumea zice ca aia e degeaba. ASE-ul nu ti-ar placea? Iti gasesti mai usor post dupa.

| JustMeForever3 explică (pentru Adry05):

Din pacate sunt din Cluj si as vrea sa raman aici la facultate plus ca nu am luat in calcul facultatea aia deci nu m-am pregătit pentru ea si acum cred ca ar fi cam tarziu

| Adry05 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Stiu ca la ASE in general se intra pe baza de dosar, adica media de la bac, nu stiu daca se aplica si-n Cluj dar te poti interesa.

| AC4S4 a răspuns:

Daca nu iti place informatica iti va fi foarte greu la Poli. Ai sanse sa intri daca iti place matematica, dar cu greu sa termini.
Dintre toate cele 3 variante, Poli ar fi cea mai buna. Dar decat sa n-o termini...
Pe locul doi as pune FSEGA, e mai practica decat dreptul.
Pe ultimul loc Dreptul. Dupa ce faci Dreptul nu prea ai unde te angaja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FSEGA - cam naspa. La celelalte doua, depinde si de tine, de la drept nu iti gasesti un loc de munca atat de usor, dar si daca profesezi in domeniu, ti-ai asigurat batranetea. Si Politehnica e la fel de buna.

| tibistf a răspuns:

Realizezi ca noi nu stim ce inseamna ubb fsega, nu? Automatica e de viitor, insa daca dai la poli, ai admitere la mate si fizica. Admiterea e chiar grea, dar merita incercat. La drept cred ca o sa iti fie un pic mai greu de la mate info. Bafta!