| yinyang a întrebat:

Ce credeti ca va fi in 21.12.2012?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 21.12.2012 nu va veni sfarsitul lumii! Calendarul Mayas este cel mai precis din lume, iar in el, cea de-a 5 a Lume se sfarseste in 1987. A 6a Lume incepe in 2012 ceea ce inseamna ca noi acum ne aflam intre doua lumi, lucru care se numeste "Apocalipsa" sau "Revelatia" si inseamna ca adevarul ne va fi revelat, nu ca va veni "Sfarsitl lumii".

67 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea de a încerca prezicerea unei date exacte a sfârşitului lumii contrazice Sfânta Scriptură. "Iar ziua Domnului va veni ca un fur", ne spune Apostolul Petru în a sa a 2-a Epistola Sobornicească (3:10), iar din Evanghelia după Matei aflăm că "de ziua şi de ceasul acela nimeni nu stie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf lumii e de fapt intrarea pamantului in centura fotonica ceea ce inseamna ca o sa intram in a 6-a dimensiune.NU VA SPERIAT O SA MOARA NUMAI CEI CARE NU CRED!(nu glumesc!).(eu sunt fizician si chimist si nu glumesc inlegatura cu asa ceva)

| AnubisTheGod a răspuns:

De-a lungul anilor s-a spus ca va veni apocalipsa in 1800 1900 si dem ulte ori s-a zis chiar si in timpul razboiului mondial (al 2 lea), dar am vazut si am si citi niste lucruri f interesante si anume ca Apostolu Ioan chiar a prevazut niste lucruri si cam are legatura cu data aceasta, deci nu-i chiar tot fals ce se spune dar cine stie el prevedea un razboi care cxhiar poate sa se intample cu criza asta si cu aia non-globarizare, sa vedem ce va fi! eu nu cred nimic!

| Claudiu_6708 a răspuns:

Am citit undeva ca nu vor fi in 2012 ci in 2016 schimbarile despre care vorbiti. Sa ajungem noi pana atunci.

| mirela_2316 a răspuns:

O sa ne pregatim de craciun...inainte se spunea ca vine sfarsitul lumii in 2000 acum in 2012 .cand o sa vrea Dzeu.

| ducados a răspuns:

Mayaşii considerau că o eră are 13 baktun sau 5125, 4 ani sau 1 872 000 zile. Fiecare ciclu de 13 baktum corespunde unei epoci istorice specifice, unei ere a Marelui Ciclu. Iar ciclul era guvernat de un Soare diferit. Actualul ciclu este ciclul celui de al patrulea Soare.

Marele Calcul va indica din nou data de 13. 0. 0. 0. 0 la 21 decembrie 2012, după 13 cicluri de 144 000 de zile.

După mitologia maya, această perioadă va fi una de mari transformări, poate chiar sfârşitul actualei lumi.

Mayaşii ca şi aztecii, care au preluat de la ei calendarul şi multe cunoştinţe se bazau foarte mult pe calendar în elaborarea previziunilor despre viitor. Un moment decisiv al istoriei lor s-a petrecut la 21 aprilie 1519, când Hernando Cortez şi o mână de spanioli au acostat în Mexic. Pentru acea perioadă preoţii profeţiseră că va avea loc întoarcerea unor importanţi înaintaşi. Aztecii aveau în acea perioadă un imperiu mare şi puternic. Totuşi, datorită fatalismului lor, au fost supuşi foarte repede de spanioli. Pentru ei chiar s-a terminat o eră. În circa zece ani, din 25 milioane au rămas circa un milion.

Un alt fenomen care este legat de anul 2012 este aliniamentul galactic, fenomen care are loc o dată la 25920 de ani. Aliniamentul galactic este aliniamentul soarelui în solstiţiul din decembrie cu ecuatorul galactic. El are loc ca rezultat al precesiei echinocţiilor.

Data de 21 decembrie 2012 este privită ca data la care meridianul solar trece prin ecuatorul galactic şi Pământul se aliniază cu centrul galaxiei.Anul 2012 nu ar fi deci doar sfârşitul unui ciclu al calendarului maya ci şi un an cu aliniament galactic, susţin cei care consideră că evenimente majore vor avea loc în acel an.

Adevărul nu este chiar aşa. Deoarece Soarele are o lăţime de jumătate de grad, îi trebuie 36 de ani pentru a trece prin ecuatorul galactic. Un aliniament al Soarelui centrat exact pe ecuatorul galactic a avut loc la solstiţiul din decembrie 1998 şi nu va avea loc la solstiţiul din 2012 aşa cum susţin cei care cred că în 2012 va fi sfârşitul lumii.
Principalele argumente aduse în favoarea sfărşitului lumii în 2012 sunt următoarele:

1. Preoţii maya au stabilit că era celui de-al patrulea Soare se încheie după un ciclu de 1 872 000 zile sau 5125, 4 ani sau 13 baktun. Acest ciclu se va încheia în 21 decembrie 2012.

2. Adepţii New Age moderni au afirmat că în 21 decembrie 2012 va avea loc aliniamentul Soarelui în solstiţiul din decembrie cu ecuatorul galactic, fenomen care are loc o dată la 25920 de ani.

3. Anul 2012 va fi un an cu o foarte bogată activitate solară.

4. În Biblie se spune că sfârşitul lumii va veni prin foc, deci printr-un cataclism cosmic care va avea loc în 2012.

5. În 2012 va avea loc inversarea polilor magnetici tereştrii.

6. În 2012 va erupe supervulcanul Yellowstone.

7. În 2012 un asteroid va lovi Pământul.

| makaveli a răspuns:

Numele meu este Rolland, si dupa cate am studiat si am citit, se pare ca vor fii niste mari schimbari generale, in 21. 12. 2012 se pare ca acel calendar Mayas foarte precis, va lua sfarsit, si pamantul va suferi niste schimbari majore, am mai citit, ca mai precis va fi cea mai mare eruptie solara din istoria umanitatii, inspaimantator stiu! dar nu va panicati deoarece pana la urma urmei eu spun ca Sfarsitul Umanitatii Va Veni Atunci Cand Vrea Dumnezeu, si numa EL stie cu adevarat cand se va intampla asta, pararea mea este ca in 2012 vor fii niste schimbari si vom avansa in viitor, cam asta a fost ce am avut de spus... Voie Buna big grin!

| makaveli a răspuns:

Numele meu este Rolland, si dupa cate am studiat si am citit, se pare ca vor fii niste mari schimbari generale, in 21. 12. 2012 se pare ca acel calendar Mayas foarte precis, va lua sfarsit, si pamantul va suferi niste schimbari majore, am mai citit...ca mai precis va fi cea mai mare eruptie solara din istoria umanitatii, inspaimantator stiu! dar nu va panicati deoarece pana la urma urmei eu spun ca Sfarsitul Umanitatii Va Veni Atunci Cand Vrea Dumnezeu, si numa EL stie cu adevarat cand se va intampla asta, pararea mea este ca in 2012 vor fii niste schimbari si vom avansa in viitor, pana atunci om trai si vom vedea ce se intampla, cam asta a fost ce am avut de spus... Voie Buna big grin!