| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferenta era intre Wermacht si SS? (pentru un proiect la istorie)

2 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Din Wermacht faceau parte oamenii capabili sa lupte.
Din SS faceau parte toti analfabetii si toate parasutele.
happy

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Wehrmacht ("Forţă de apărare") a fost numele oficial al forţelor armate ale Germaniei între 1935 şi 1945. În timpul celui de-al doilea război mondial, structura Wehrmacht-ului a constat din armata de uscat, das Heer, marina de război, die Kriegsmarine şi din forţele aeriene, die Luftwaffe, având ocazional aportul unităţilor militare ale partidului nazist: Waffen-SS, Schutzstaffel (larg cunoscută sub acronimul SS) şi Sturmabteilung (larg cunoscută sub acronimul SA).
Waffen-SS a fost o unitate de luptă din Schutzstaffel condusă de Reichsführer-SS Heinrich Himmler. A fost fondat în Germania în anul 1939 după despărţirea SS-ului în două unităţi, însă titlul de Waffen-SS a fost primit oficial abia la data de 2 martie 1940. În timpul celui de-al doilea război mondial, numărul diviziilor pe care le includea era de 39, divizii care au funcţionat ca trupe de elită, în paralel cu restul armatei germane.