| analfabet5698 a întrebat:

Ce e ala ciclu si cum se manifesta , si cand se manifesta ? Funda !

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclul menstrual incepe la femei in jurul varstei de 12-15 ani, si este o fenomen lunar ce ne va insoti pe tot parcursul vietii noastre de adult, pana in aparitia menopauzei. Sangerarea lunara este datorata eliminarii ovulului nefertilizat, impreuna cu mucoasa uterina si cu o cantitate mica de sange, un nou ciclu menstrual incepind imediat dupa aceea (din prima zi a menstruatiei pana la aparitia uneia noi).
Cele mai multe femei au un ciclu constant, dar acesta difera de la femei la femeie. In medie, sangerarea dureaza intre 3 si 7 zile, iar perioada unui ciclu este intre 25 si 40 de zile. Inainte de un consult de planning familial sau la medicul ginecolog, este bine sa iti urmaresti durata ciclului tau, pentru a sti sa raspunzi la intrebari despre aceasta.

Cand sa te alarmezi?
De-a lungul unui ciclu menstrual, in corpul unei femei intervin mai multe schimbari. Inainte de menstruatie, multe femei isi simt sanii mai grei si mai sensibili, si chiar putin durerosi. Pe durata menstruatiei, multe femei au dureri de abodomen, de spate, de cap si chiar schimbari de dispozitie. Toate aceste simptome sunt normale, doar semnaleaza trecerea organismului tau printr-o noua etapa normala.

Daca insa iti simti sanii durerosi pe tot parcursul lunii, sau acuzi diferite dureri fara legatura cu menstruatia, este cazul sa faci cercetari mai amanuntite la doctor. De asemenea, un ciclu neregulat, sau la intervale mai mici de 25 de zile sau mai mari de 40 de zile trebuie sa fie un semnal de alarma, putind indica un dereglaj hormonal, similar unei menstruatii prea lungi, mai mult decat o saptamana. In schimb, o menstruatie de o zi sau doua poate sa nu fie deloc menstruatie, ci chiar semnul de o eventuala sarcina.

4 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Nu e treaba ta!

| iJustHaveFun a răspuns:

Nu ai mai mult de 10 - 11 ani si nu ar trebui sa te procupe asa ceva, oricum cred ca esti BAIAT si cu atat mai putin. AboutMyMusiclife a fost dragut/a cu tine si ti-a spus merita funda, dar tot nu intleleg cu ce te poate ajuta. big grin

| cypryan11 a răspuns:

Ce fel de ciclu?
la ala menstrual te referi?

| superiulia3 a răspuns:

Ciclul se poate incepe de la virsta de 8 pina la 16.Ciclul e atunci cind curge singe din vagin. Poti sti ca el apare prin unele simptome cum ar fi te doare introparte jos in spate,capul, excretie, etc. Poti sa afli mai mult daca accesezi sitiul http://www.calificativ.ro/PRIMUL_CICLU-a12462.html