| anonim_4396 a întrebat:

Ce era aia secanta ca nu mai gasesc definitia in caietele de geometrie si trebuie sa stiu. HELP happy

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O linie dreapta care intersecteaza o linie curba in doua sau mai multe puncte. La alte figuri geometrice este o linie care le intretaie pe acele figuri.
Uite aici:
http://www.scribd.com/doc/16399831/geometrie

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Linie secantă, în geometrie. O linie secantă a unei curbe este linia care intersectează linia respectivă în două sau mai multe puncte. Poate fi folosită pentru a aproxima tangenta la o curbă într-un punct P. Dacă secanta unei curbe este definită prin două puncte P și Q, punctul P fiind fix și Q variabil atunci, pe masura ce punctul Q se apropie de P pe curbă, direcția secantei se apropie de cea a tangentei curbei în punctul P (presupunând că există doar o tangentă). Prin urmare, se poate spune că limita pantei secantei, sau direcția acesteia, este aceeași cu a tangentei.
Secantă, o funcție trigonometrică care este reciproca cosinusului.
Metoda secantei folosită în analiza numerică pentru găsirea unei valori x astfel încât f(x)=0 pentru o funcție f (găsirea rădăcinii funcției f).