| PumpkinDoll a întrebat:

Ce erau Ninja? Din ce stiu eu,erau asasini,mercenari sau ceva in genul asta.Dar cum deveneai ninja,erau clanuri? Sau oricine care dispunea de abilitatile necesarea putea sa devina ninja? Si ce insemna Ninjutsu la vremea aia, la ce se gandeau ei cand venea vorba de ninjutsu? Si cum se duelau doi samurai? cum se stabilea? Era o lupta legala sau cum?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Ninja erau un fel se serviciile secrete. Un fel de armata a regelui. Ninjutzu e o arta, cum ar veni box-ul sau orice altceva, un stil de lupta. Samurai si ninja sunt total diferiti. Samuraii foloseau sabii si nu se ascundeau prea bine, pe gand ninja foloseau arme mai mici si de obicei de aruncat. Nu se duelau, era ca un fel de lupta nevazuta, inamicii fiind cautati de ninja rivali ai regelui. De obicei ninja erau pusi sa asasineze pe cineva in liniste. Pentru a fii un ninja iti trebuia niste cursuri cu un invatator si trebuia sa treci de un test la inceput. Ninja si samuraii, repet, sunt doua lucruri total diferite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuStiiCumMaCheama):

Armata a regelui? serios? laughing)

In primul rand nu erau ai "nimanui", nu stia nimeni unde sunt, totul era secret. Il al doilea rand, ei omorau PENTRU BANI (nu pentru rege), puteau fi angajati.