| cristinanatalia a întrebat:

Ce este driver-ul? am nevoie urgent te raspunsurile voastre! mss

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Draiverul, (eng. driver), este un program, care are funcția de a acționa ca o interfață între o anumită componentă hardware și software. Comenzile pentru componenta hard vin de la diferite programe prin intermediul sistemului de operare, iar rolul draiverului este de a transmite comenzile către componenta hard. Cu cît draiverul este mai bine scris de către programatori, cu atît mai bună va fi performanța și stabilitatea componentei hard.
Draiverele sunt de două tipuri:
draivere generice
draivere specifice

| alexmircescu13 a răspuns:

Un driver este un programel cu ajutorul caruia sistemul de operare (Windows in cele mai multe cazuri) recunoaste o anumita componenta a calculatorului (placa video, placa de sunet, placa de retea, etc.). Fara driver e ca si cum nu ar exista acea componenta, chiar daca este montata fizic in calculator.

| Ferenin a răspuns:

Un software care e necesar pentru buna functionare a unor compnonente ca placa video, placa de sunet, camera web, mouse tastatura si placa de retea. Uneori ai nevoie de driver si pentru procesor.