| alexandra7 a întrebat:

Ce este forta maxima de frecare statica?

1 răspuns:
| Ara997 a răspuns:

Este forta de aderentza, forta de frecare dintre doua solide cand acestea stau una peste alta, imagineaza-ti ca ambele au asperitatzi, un fel de firisoare de tepi de ce vrei tu care intra unele in altele.
cand incerci sa le deplasezi aceste asperitati impiedica miscare.
deci ca sa deplasezi un corp pe suprafata unui altuia trebuie sa tragi cu o forta mai mare initial F = fstatica + fdinamica, dupa ce ai reusit sa desprinzi corpul, f de tractiune devine egala cu f dinamica deci e mai mica exact cu frecarea statica