| Danykmz a întrebat:

Ce este iubirea?
Cum e sa fii iubit...

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Iubirea este un sentiment de lunga durata, intens, dar mai rational decat dragostea. Dragostea este mult mai intensa decat iubirea, este irationala, oarba, dar de o durata mai scurta decat iubirea. Iubirea cere sacrificii, investitii ca sa dureze, astfel oamenii vor nega ideea ca ea nu exista de frica faptului ca au pierdut timpul si investitiile intr-o relatie insignifianta. De asemenea ritualurile sunt importante intr-o relatie de iubire, respectiv gesturile romantice, casatoria. Ritualurile ofera oamenilor o viziune ca si cum iubirea lor este o poveste ce ii depaseste pe acestia si ii include si pe ei in ceva mult mai maret decat simpla biochimie a creierului lor.
"Cum e sa fii iubit..." - Nu stiu, probabil ca este ceva frumos, ceva care abia astepti sa ti se intample. Poate fi un lant de care nu ai vrea sa scapi, poate fi libertatea de care aveai nevoie, poate niciuna.

| Danykmz explică (pentru Apokales):

I want to be loved?

2 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Un sentiment complex și o reacție chimică la nivelul creierului care declanșează dopamină, oxitocina
Habar n-am