| NEFERA a întrebat:

Ce este o banda de magnetofon?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Multumesc mult!

| Mangustă a răspuns:

Din câte am găsit prin dex este o bandă de oţel sau de plastic acoperită cu un strat fin de substanță feromagnetică ( http://dexonline.ro/definitie/feromagnetic ) cu ajutorul căreia se înregistrează și se reproduc sunete prin intermediul unui magnetofon.
Înregistrarea se face prin magnetizarea variabilă a benzii în mișcare rapidă, de către curenții electrici ai unui amplificator comandat de un microfon* care recepționează undele sonore. Reproducerea se obține trecând banda magnetizată prin fața unui electromagnet conexat cu un amplificator și cu un difuzor.

| Izomer a răspuns:

De ce nu cauti pe Google? straight face

| dragos9234 a răspuns:

Banda pe care se inregistrau inainte anumite sunete/melodii