| antonG a întrebat:

Pentru audiofili, care este suportul/formatul vostru preferat de muzica? Este unul analogic (caseta audio, banda magnetofon, vinil) sau unul digital (CD Audio, SACD, DAT, MD, DVD Audio, MP3, FLAC, WMA etc.)?

Ce va motiveaza sa alegeti un format sau altul? Pretul, comoditatea, calitatea, aspectele tehnice, pasiunea pentru un suport sau altul, altceva?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Discul de vinil fără discuţie. Sunetul digital rupe şi reface sinusoida dar are probleme cu armonicile. Un pick-up şi un disc de calitate fac cât un camion de CD-uri.
Sunetul este mult mai natural, mai dulce. Au fost superbe înregistrările caselor de discuri Apple, EMI, Sony Music etc

| T7uk a răspuns:

Digital mp3