| Robert5678 a întrebat:

Ce este Succubusul? Va rog nu imi dati linkuri sau ceva, scrieti-mi doar ce stiti voi.Multumesc.

2 răspunsuri:
| Pregnant a răspuns:

Sincer, eu am auzit de succubus doar in wow, niciodata nu m-am intrebat ce este, cu ocazia asta am aflat ca el este un demon care ia forma unei femei in visurile unor barbati, iar acestia au vise erotice cu el, el tragandu-si energia din aceste visuri. E ceva legat de spiritism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succubusul este o entitate demonica avand infatisare de femeie, care intretine... cu barbatii. La fel este si Incubusul, dar are infatisare de barbat. Acesta din urma are si un corespondent in mitologia romaneasca - Zburatorul.
M-am documentat destul de mult in legatura cu aceste entitati, dar nu cred ca e un subiect potrivit pentru forum, din mai multe puncte de vedere, si nu vreau sa detaliez.