| OrangeJuice a întrebat:

Ce facultate pot face dupa ce termin liceul profil stiinte sociale? Stiu ca pot da unde vreau dar unde este cel mai bine?

2 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Daca ai fost la profil stiinte sociale poti sa mergi la ce liceu vrei acum momentan nu stiu de unde esti ca sa iti zic denumirile facultatiilor dar iti zic in mare : poti da la pshihologie, la academia de politie, la drept si multe altele... funda? :X

| WestSid3 a răspuns:

Fiind confuza, m-am interesat pentru fiecare profil, iar din toate, am ales si eu stiinte sociale. Deoarece se pune baza pe romana, engleza, istorie si "materiile de tocit" cum zic unii, facultatea de matematica iese din calcul pentru ca se face mai putina matematica, 2 ore/saptamana, adica doar ce este esential.
Mai departe poti urma facultatea de drept sau facultatea de psihologie, in prim-plan, apoi: academia de politie, facultatea de jurnalism, de management, de stiinte sociale si administrative/politice sau facultatea de litere. Or mai fi si altele, dar numai pe astea mi le-am notat.
Mai stiu ca de la stiinte sociale poti merge si la facultatea de medicina, dar din cate am auzit, nu prea e recomandat... trebuie sa inveti din greu, iar cum nu faci atat de multa biologie in liceu e foarte epuizant. Te sfatuiesc mai departe sa alegi si sa devii ceea ce iti doresti!