| LorE_1016 a întrebat:

Ce format trebuie sa fie un video pentru youtube?
Cum ii schimb formatul fara sa-i modific continutul?
Dau funda celui mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Formate suportate de Youtube -->
Windows Media Video (.WMV)
3GP (pentru telefoane mobile)
AVI (pentru Windows)
MOV (pentru Mac)
MP4 (pentru ipod/psp)
MPEG
FLV (Adobe Flash)
MKV (h.264)
Ca sa-i schimbi formatul trebuie sa-l convertesti din...ce format ai acum la videoclip intr-unul din formatele de mai sus.

Si uite ce mai scrie si Youtube-->
Reţineţi că de fiecare dată când convertiţi sau „transcodaţi" un videoclip dintr-un tip de comprimare în altul, este posibil să existe o scădere a calităţii, asemănătoare cu efectuarea unei fotocopii după o altă fotocopie.

Evitaţi transcodarea unui videoclip cu o rată de comprimare ridicată într-un format acceptat, deoarece rezultatul va fi un fişier de calitate foarte slabă. Pentru a obţine rezultate mai bune, reveniţi la programul software iniţial de editare video (în care aţi editat iniţial videoclipul) şi exportaţi încă o dată fişierul într-un format ca MPEG4 cu înregistrare audio în format MP3. Dacă nu aveţi această posibilitate, exportaţi fişierul în format video RAW (necomprimat), apoi codificaţi-l utilizând un program extern.-->
http://www.google.com/search?cu=video+converter&aq=f&oq=&aqi=g10
Bafta!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Site-ul YouTube acceptă următoarele formate:.wmv,.3gp,.avi,.mov,.mp4,.mpeg,.flv,.mkv.
Citeşte mai multe aici: http://www.google.com/support/youtube/bin/answer.py?answer=55744

Dacă ai nevoie să realizezi o conversiune, poţi încerca următoarele site-uri:
http://www.zamzar.com/
http://www.youconvertit.com/ConvertFiles.aspx

Oricum, tu ce extensie ai la videoclipul pe care îl doreşti să îl uploadezi? Mă gândesc că este vorba de un proiect, în cazul în care nu reuşeşti să îl încarci.

| Gabytzuu001 a răspuns:

.wmw trebuie sa ai filmul pentru youtube. EU asa le urc

| LorE_1016 explică:

Formatul este wpl