| pynnk a întrebat:

Ce impact are tehnologia asupra vietii cotidiene si asupra mediului? funda love struck

1 răspuns:
| homosapienbone a răspuns:

Depinde din ce prisma privesti... tehnologia poate ajuta viata omului dar in acelasi timp il poate face sa devina mai lenes. In curand o sa stea toata lumea numai in fata calculatorului toata ziua, va fi ceva iesit din comun daca vei vedea ca cineva iese din casa si se plimba sau isi face cumparaturile fizic si nu online. Totodata, televizorul dauneaza foarte mult omului, in timpul cat se uita la TV omul are o activitate cerebrala foarte lenta.
Asupra mediului are un impact destul de periculos, dau exemplu bomba atomica (Hiroshima, Nagasaki), si, mai nou, centrala nucleara Fukushima.