| virusxxx112 a întrebat:

Ce inseamna a amputa. Am auzit la o melodie ca "iti amputezi copii inca din copilarie" B. U. G. Mafia si Bogdan Dima - La fel de prost ca tine

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

A amputa inseamna a inlatura, pe cale chirurgicala, o parte a corpului care e bolnava. Mai pe scurt, se poate amputa un deget, o mana, un picior etc. In exemplul tau e o metafora, in sensul ca iti indepartezi copiii ca si cum ar face parte din tine si i-ai taia.