| Habarnam198 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare ce aș putea face :
Mă pierd uneori cu totul exemplu: mă sui la volanul mașini/tractorului bag in viteza și de aici mă pierd, mă panicez, cresc bătăile inimii nu știu de ce mi se întâmplă asta
Rezolvări

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa nu te mai urci la volan.

| darrio2007 a răspuns:

O rezolvare ar fi sa mergi la un psiholog.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai urci la volan, cand ai asemenea atacuri de panica, ca intr-o zi pot omori pe cineva.
Sunt oameni care nu pot conduce, nu sunt capabili iar tu probabil faci parte dintre acestia, de aceea este vital sa intelegi ca: de fiecare data cand te urci la volan, tu pui la risc major alti oameni, fiindca esti incapabil sa te poti concentra pe sofat, cand ai atac de panica.

| Habarnam198 explică (pentru Violleta2022):

Da, de când am început să am panica asta numai pe camp cu mașina, încerc sa scap de ea, altfel mod de a scăpa nu mai știu,
Și nici nu știu dacă mai are vreun rost, sau poate are,, când aveam primul motocross tot la fel intram in panică acum nu mai am niciun fel de teamă frică nu mă mai panicez cu motocrosul. Dar văd că acum am problema asta când sui la volanul unui vehicul bag in viteză încep să las ambreiajul ușor și accelerez, încep să mă pierd de asta numai pe câmp circul
Oare are vreun rost ce încerc să fac, dacă am scăpat de panica când aveam primul motocross, doar prin practică nu m-am lăsat bătut și na nu am mai avut teamă să mă sui pe un cross

| Violleta2022 a răspuns (pentru Habarnam198):

Renunta sa renunti la sofat macar pentru cativa ani, pan ajungi la un medic psihiatru sa afle cauza fricii tale, s alucreze cu tine, sa indeparteze frica si trauma care o ai, ca sa poti fi din nou stapan pe situatie si ulterior pe volan.

| dullcat a răspuns:

Buna.Rezolvarea este sa nu mai conduci cu viteza! Esti constient ca poti face o tragedie, nu? Ceilalti nu au nicio vina ca tu dai dovada de asemenea inconstienta crasa.Ia o pauza de la sofat si mergi la psiholog, pentru binele tuturor.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Problema: Iti este frica de volan.
Rezolvare: Nu te urca la volan pentru binele tau si al celor din jur!