| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna, cand visezi ca stai de vorba cu cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In timpul somnului creierul sorteaza amintirile/experientele/senzatiile acumulate pe parcursul zile, unele dintre ele nu ii sunt pe inteles, si atunci trezeste o parte din constient (mai degraba semiconstient) pentru a ajuta la catalogarea lor, aceste experiente ale constientului in timpul somnului constituie vise.
Daca accepti cele spuse mai sus ai realizat deja ca visele nu au reprezentatie (cel putin pentru viitor).
Visele repetitive(multe dintre ele cosmaruri) sunt acele amintiri cu care creierul se chinuie mai mult in a le cataloga si stoca.

Nota: nu am cunostinte de specialitate despre psihologie, ce am descris mai sus, este ce am inteles eu din cele mai noi descoperiri din domeniu.

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

cu copii-dorinte implinite/cu o matusa-cearta in familie/cu un jandarm-cearta, proces/cu un om mort-semn bun si noroc...

| maryana5 a răspuns:

In timp ce dormi subconstientul tau iti expune intamplari din timpul zilei sau de pe o perioada mai mare de timp in formatul in care este perceput de el, uneori diferit de constient. Nu vreau sa intru in detalii; ideea ar fi ca visele nu au legatura cu viitorul (ce o sa se intample). *parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa iti imaginezi ca stai de vorba cu cineva sau discuti cu o persoana care tio imaginezi

| papusika a răspuns:

De multe ori visezi ceva legat de activitatile pe care le-ai facut pe parcursul zilei sau pe care ti le doreai sa le faci, sau pur si simplu te-ai gandit la ceva anume inainte de culcare si creirul tau a transformat gandurile in vise...cum a spus si Andrei nu am cunostinte in domeniu si imi pare rau k nu iti pot da mai multe informatii...