| geanny14 a întrebat:

Ce inseamna dead men walking? big grin big grin

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Dead man walking este o sintagma care provine din limbajul puscariasilor din SUA. Cand cineva era condamnat cu pedeapsa capitala sau era vizat de alti puscariasi ca o tinta ce trebuia eliminata acelui cineva i se spunea dead man walking si se traduce om mort pe doua picioare, om care merge spre moarte sau mot-a-mot om mort mergand.

2 răspunsuri:
| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Om mort mergand.[tradus cuvant cu cuvant]big grin

| dany2696 a răspuns:

Mot-a-mot inseamna "om mort care merge", dar "dead man walking" este de fapt o expresie "condamnat la moarte"