| Lovedove222 a întrebat:

Ce inseamna element regent? Ca nu am inteles niciodata. Imi puteti zice si sa imi dati si niste exemple?

Răspuns Câştigător
| 김남길 a răspuns:

Propoziţia subordonată predicativă (PR)

Elemente definitorii
- PR se obţine prin extensia unui nume predicativ;
- Ea îndeplineşte funcţia de nume predicativ pe lângă un verb copulativ din regentă;
- Propoziţia regentă are un predicat nominal incomplet;
- Prin contragere, se obţine un nume predicativ;
- PR nu are element de relaţie specializat.

Elemente regente
PR poate avea element regent un verb copulativ fără nume predicativ.
e. g. Se pare că e obosit.

Propoziţia subordonată subiectivă (SB)

Echivalentul minor al SB este un subiect. SB se obţine prin extensia unui subiect. Îndeplineşte funcţia de subiect al unei propoziţii regente.

Elemente regente
- Verbe personale: A venit cine era de aşteptat.
- Verbe unipersonale prin formă şi impersonale prin conţinut: Trebuie să plec.
- Verbe reflexive impersonale: Se zice că va ninge.
- Verbe personale: E bine.
- Adverbe şi locuţiuni adverbiale predicative: Probabil că va sosi la timp.
- Forme impersonale ale unor verbe personale: Îmi convine că pleacă.
- Verbe pasive imperosnale: Este ştiut că va câştiga.

Propoziţia subordonată atributivă (AT)

Propoziţia subordonată atributivă (AT) corespunde atributului, determinând aceleaşi părţi de vorbire, adică substantive şi substituitele lui.

Elemente regente
- Substantiv: Timpul care este pierdut nu se mai recuperează.
- Locuţiune substantivală: Luarea de mită, pe care legea o pedepseşte, este un act imoral.
- Pronume: Filmul este aceste pe care l-am văzut.
- Numeral: Primul care a vorbit, a susţinut ă e adevărat.
- Adjectiv substantivizat: Atributiva pe care o studiem nu e grea.

Propoziţia subordonată completivă directă (CD)

Propoziţia subordonată completivă direct (CD) arată obiectul asupra căruia se exercită acţiunea din propoziţia regentă sau rezultatul acestuia şi îi corespunde, în planul frazei, complementului direct.

Termen regent
- Verb tranzitiv: El a plecat spunând că va veni a doua zi.
- Locuţiune verbală tranzitivă: Profesorul a băgat de seamă că lipsesc doi elevi.
- Interjecţie predicativă: Iată ce ne-a explicat.

Propoziţia subordonată completivă indirectă (CI)

Propoziţia subordonată completivă indirectă (CI) corespunde, în planul frazei, complementului indirect din propoziţie.

Termen regent
- Verb tranzitiv sau intranzitiv: Mă bucur că ai înţeles.
- Locuţiune verbală: El îşi aducea aminte cum fusese odinioară satul.
- Adjectiv: Fata era mirată că mama ştia tot.
- Adverb: Este bine de cine are curaj.
- Interjecţie: Vai de cine n-ascultă de părinţi.

sper sa te ajute big grin