| maria_2139 a întrebat:

Ce inseamna termeni stiintifici si daca puteti sa imi dati exemplehappy

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.suntparinte.ro/......tiintifici
http://www.zexstar.com/shop_content.php?coID=13

termeni științifici ==utilizați în științe

la termenii taboo // la cuvintele taboo se utilizează limbajul științific.
deci termenii din limbajul științific și nu civitele uzuale.

sculament == gonoree
șancru tare=șancru sifilitic== șancru luetic // =sifilis == lues
cocoșel // pu**= penis
pi***= vagin
etc

| adita32 a răspuns:

Explică termeni de largă circulatie din matematică, fizică, astronomie, biologie, geografie.
intensitate auditivă
excitare
cinematică
valoare
supraîncălzire

| Anda111 a răspuns (pentru adita32):

.

| Anda111 a răspuns (pentru adita32):

Stiu doar exemple. :miop geografie spatula automat telescop mecroscop etc. funda plz

| Kodokuna a răspuns:

Adica asa cum scrie intr-o carte de specialitate,sau intr-un manual; corect, clar si intr-un limbaj specific, termeni corecti din punct de vedere stiintific.De exemplu:raport,intensitatea sunetelor, valoare, sublimare etc.Nu stiu daca ti-am explicat clar, dar sper ca da.