| theunnamedone a întrebat:

Ce inseamna frati ce cruce? stiu ca e ceva cu sangele.

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Fraţi de cruce se traduce în general prin prieteni pe viaţă, de nedespărţit, se face un fel de pact fie ca cel descris de @Roxy, fie ca în Winnetou de Karl May, unde Winnetou şi Old Shatterhand şi-au crestat încheieturile, au amestecat sîngele cu apă apoi fiecare a băut sângele celuilalt.Numele vine probabil de la faptul că fiecare îşi făcea o crestătură pe orizontală însă îşi suprapuneau antebraţele în aşa fel încât tăieturile formau o cruce. În ziua de azi, cu ameninţarea diverselor boli transmisibile prin sânge, e mai degrabă un gest periculos. Cei care au supt de la aceeaşi femeie sunt de fapt fraţi de lapte, cei botezaţi în aceeaşi apă sunt fraţi de cruce în sens spiritual, nu implică o viitoare prietenie.

| Bianca_3626 a răspuns:

Eu stiam ca fratii de cruce sunt aceia care s-au nascut in aceeasi zi, La aceiasi ora.
pup:X

| Roxy a răspuns:

Pfflaughing
Si eu stiu ca frati de cruce inseamna ce a zis MeduzaInaripata si atunci cand persoanele care se fac frati de cruce isi fac doua taieturi pe incheietura mainii in interior in forma de cruce si lipesc bratele in asa fel incat cruciulitele sa se suprapuna apoi rostesc niste prostii legate de sangele care trece dintr-o persoana in cealalta prin cruciulita...
Si am mai auzit si astalaughing :
frati de cruce sunt copiii cu mame diferite dar care au supt de la o singura mama
laughing
Mnoah!
eu stiu vreo 3 definiti la frati de crucebig grin
Care din ele e cea buna nici eu nu stiu exacthappy

| MeduzaInaripata a răspuns:

Din cate stiu eu, fratii de cruce sunt aceia care au fost botezati in aceeasi apa la bisericahappy

| Deutza_4524 a răspuns:

Fratii de cruce sunt acei copii care au fost botezati in aceeasi apa si in aceeasi zihappy
Fundi?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frati de cruces sunt doi beteti care tin mult unul la altul si nu se cearta niciodata se inteleg unul pe altul, ei trebuie sa isi tae ambii vinele si sa lipeasca minele una de alta ca sa se amestece singele in organismele lor, eu de exemplu stiu cum este ca am un frate de cruce numele lui este Caraman Ion.

| RoseAndBiia a răspuns:

Frati de curce inseamna doi frati care s-au creeat din curci aratoase

| muaaahaaadl a răspuns:

Inainte frati de cruce insemna ca doi prieteni foarte buni isi faceau fiecare cate o linie unul pe orizontala si unul pe verticala iar atunci cand isi suprapuneau linile se forma o cruce.Dar in zilele noastre frati de cruce se numesc aceea care sunt prieteni foarte apropiatii si care sunt ca "frati" intrucat acum prin sange se pot transmite foarte multe boli periculoase.