| SEBASTIANDER a întrebat:

Ce inseamna introvertit? funda bineinteles big grin

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Introvertit
Persoana care se caracterizeaza prin introversiune - atitudine a unei persoane care are tendinta sa se izoleze in lumea ei interioara. Introvertitul prefera valorile subiective ale lumii sale personale in detrimentul realitatii exterioare concrete. Aceasta, dupa unii specialisti ar favoriza nevroza, autismul, dar si o anumita profunzime si originalitate a gandirii. Opusul introversiunii este extroversiunea.
Sursa:http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/introvertit
Bafta!

| Phantasmagoria a răspuns:

O persoana poate fi introvertit sau extrovertit.
Cand e introvertita inseamna ca are o fire inchisa in ea, tacuta, ganditoare,sensibila.
Cand e extrovertita inseamna ca socializeaza foarte bine,ii place sa vorbeasca, sa cunoasca alti oameni, rade foarte mult, e activa.
Sper ca te'am ajutat :*

| roby23 a răspuns:

Care este concentrat sau obsedat de propriile trăiri interioare
sau se mai foloseste despre o persoana care este mai inchisa, nu prea comunica