| andriana_;) a întrebat:

Ce inseamna pentru voi a deveni un erou in viata? arumentati.

8 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

In fiecare din noi exista un mic erou.Asta ar insemna sa-ti arati bunatatea, ajutand intr-un fel sau altul pe cineva.Nu neaparat sa salvezi dintr`un incendiu, ci sa faci un gest altruist, din inima si din pra dorinta de a ajuta.

| DakotaRoyse a răspuns:

Un erou în zilele noastre e o persoană care trece prin greutăţi cinstit, are cât de cât o carieră într-un domeniu, o familie fericită şi pe lângă astea ajută oamenii să ajungă la nivelul lui.
Un om împlinit e un erou.

| elena a răspuns:

Inseamna, ca un amic de-al tau ii face "vant" presedintelui Basescu, intr-un bazin cu apa, iar tu sari, il salvezi de la inec si asa devii un erou in viata. Eu ma gandesc, sa ramai totusi pe marginea bazinului...

| elena a răspuns:

Acum serios, exista: aviator-erou;
sofer-erou;
om simplu - erou care sealveaza vieti donand sange;
caine -erou care salveaza viata unui om.
Acum la exemplele date, argumenteaza tu.

| gyovany95 a răspuns:

Erou? pentru mine un erou nu e veteranul de razboi pentru ca acela a mers acolo din obligatie. un erou e un om cu multumire de sinecare stie oricand ce ar vrea de la viata. cei ce mor pe front ori sunt mercenari ori din obligatie nici de cum nu sunt acolo din proprie initiativa. un om cu multumire de sine e capabil sa ajute, iar un om ce ajuta pentru noi toti este un erou pentru ca ceea ce face face din proprie initiativa si nici de cum din obligatiehappy

| andriana_;) explică:

,, Erou- cel care lupta pentru sine ca sa concretizeze, sa vietuiasca si sa raspandeasca anumite valori spiritual ce depasesc cu mult spiritualitatea comuna. Cel care intrece omenescul. Cel care renunta la viata celorlalti, ca sa vietuiasca ascetic, ca un sfant, numai pentru ca si-a fagaduit siesi sa implineasca acele cateva hotarari."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi erou in viata inseamna sa salvezi lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A-ti trai viata pana la capat, a-i ajuta pe ceilalti, a-ti indeplini scopurile, a trai cu capul sus. Indiferent ce face, orice om joaca un rol important in istoria lumii. Si fireste, nu stie acest lucru.