| Poinsettia a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o persoana frumoasa d. p. d. v fizic si moral?
Si inca ceva. Eu sincer m-am cam saturat de expresia "Interiorul conteaza". Total de acord, dar ipocrizia care inconjoara aceasta afirmatie ma enerveaza. Nu imi amintesc sa fi auzit pe cineva ca exteriorul conteaza mai mult, DAR daca ti-ar pune cineva in fata o persoana frumoasa si una urata, pe care ai alege-o s-o cunosti prima? Sincer. Pe cea frumoasa preferi s-o cunosti, asa-i? Pai vezi?winking Si asa e in general. "Ba, ce dragut(a) ii tipul/tipa aia. Hai sa il/o invit la un suc." si "Uite-o/uite-l si pe ala/aia, cum arata! Cred ca nu-i nimic de capul lui/ei."
Si atunci ce facem?winking Fundita pentru cel mai inteligent raspuns.

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ai dat un exemplu aiurea. Dacă tu pui una urâtă şi una frumoasă în faţă, normal că ar alege-o să o cunoască pe cea frumoasă prima deoarece a fost prezentat doar exeteriorul. Exemplul care se cuvine în această situaţie este: Cunoşti 2 persoane. Una mai urâtă, dar foarte ok, şi una foarte frumoasă, dar nu chiar aşa de ok. Şi abia apoi, când cunoşti atât interiorul cât şi exteriorul altuia să îl pui să aleagă. Şi este normal că atunci când vedem pe stradă ne uităm la cineva drăguţ, căci şi în acest caz doar exteriorul vedem, dar totuşi, nu avem toată lumea doar prieteni/prietene frumoase, şi asta nu pentru că nu putem pune mâna pe aşa ceva, ci pentru că ne simţim bine în preajma altora. Mai judecă şi din punct de vedere obiectiv, tu ai pus problema mult, mult prea subiectiv. Dacă totul ar ţine de aparenţe, atunci cei mai urâţi pur şi simplu nu ar avea pe nimeni, dar unii pur şi simplu depăşesc acest obstacol minor prin spiritul lor. Eu nu am avut prietene după care să se uite alţii, însă pot spune cu mâna pe inimă că mi-au fost drage toate prin simplul fapt că prezenţa lor mă ducea într-o altă lume şi îmi dădeau prilejul să scap de lumea actuală.
E adevărat că mulţi care spun asta nu o cred nici ei, dar crede-mă, ei o spun pentru că aşa ar trebui să fie, şi chiar dacă nu e un sfat spus din empirism, ai putea ţine cont de el.

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E adevarat ce spui tu. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungi la extreme. Conteaza mult si personalitatea unei persoane. E drept ca vreau ca iubita mea sa fie draguta, nu fotomodel, dar frumusica. Normal ca prefer o fata mai slabuta si frumoasa decat una mai grasuta. Dar cand iubesti cu adevarat nu tii cont de aceste lucruri. Atunci cand iubesti cu adevarat si traiesti o relatie de durata incepi sa intelegi cu adevarat cum stau lucrurile. E altceva sa fii cu o persoana ani si ani si sa vezi cum trece de prima tinerete decat sa ai langa tine o persoana pe care o cunosti dupa ce acumuleaza frustrari si nu stii si alte aspecte ale vietii ei. E drept ca unii traiesc doar cu scopul de a cuceri fete frumoase fara sa le pese de altceva. Pentru mine o fata foarte frumoasa dar care nu prea are principii e un zero. Nu ma atrage. E adevarat ca suntem atrasi de o prima parere si avem tendinta sa nu vrem sa cunoastem pe cei care ni se par mai neinteresanti. Din pacate aici gresim foarte mult. Sunt persoane care actioneaza cu totul diferit in functie de situatie. Si risti sa pierzi o persoana interesanta din cauza unei pareri superficiale. Conteaza mult si cum te vezi tu. Daca te vezi ca fiind o persoana neatractiva vei accepta orice in speranta ca macar ai si tu o relatie. Daca te consideri ca fiind un om interesant ai anumite pretentii. Diferenta nu consta in ce spui tu. Asta e o parte nesimnificativa. Tragedia adevarata apare cand ai persoana visurilor tale si totusi vrei altceva. Atunci iti demonstrezi ca esti fals. Nu poti sa acuzi pe cineva pentru ca vrea un partener cat mai aproape de perfectiune. Dar cand are asa ceva si vrea mai mult inseamna ca e un caz pierdut. Atunci nu pot sa mai inteleg.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Deci o persoană frumoasă din punct de vedere fizic şi moral. Deci am văzut multe persoane care din punct de vedere fizic arătau ok dar când deschidau gura. doamne, mai bine nu. Dar am văzut şi persoane mai urâte cum le spui tu dar cu un suflet bun. Există şi cazuri în care e şi frumoasă şi ok din punct de vedere moral, dar şi invers. E adevărat că expresia asta o auzi des, şi întradevăr dacă te uiţi la o persoană prima oară aspectul îl vezi pentru că na. nu ai de unde o cunoşte şi îţi face oarecum o părere. Şi dacă te uiţi frumuseţea se caută şi asta se vede şi la televizor şi oriunde în orice domeniu. Frumuseţea e o prioritate, când ar trebui normal să fie sufletul prioritatea. Ce sens are să arăţi bine, dacă în suflet eşti un 0? Se apropie cineva de tine? Decât poate pentru aspect dar şi de ala ne săturăm până la urmă happy. Frumuseţea în timp dispare, şi ce rămâne? Sufletul, la 60 70 de ani nu se mai pune preţ ce frumos era o dată...

| yoannah a răspuns:

O persoana frumoasa din punct de vedere fizic si moral ar insemna sa fie o persoana perfecta.
Ma enerveaza faptul ca in ziua de azi totul s-a schimbat. O persoana frumoasa, este complimentata, i se urca la cap, devine proasta.
O persoana inteligenta este de asemnea complimentat pentru inteligenta ei, spunandu-i-se ca frumusetea exterioara nu conteaza, devenind astfel neingrijita la suprafata.
Si ai dreptate. Lumii ii este frica de adevar. De aici vine vorba "Interiorul conteaza". E un fel de a-i spune cuiva ca e uratstraight face. Bine sunt de accord, conteaza interiorul, dar nu pentru toata lumea. Persoanele inteligente sunt atrase de altele cel putin la fel de inteligente, si asa se aplica si cu frumusetea exterioara.
Asta-i natura omului, sa judece oamenii dupa felul in care arata, neasteptand sa cunoasca acea persoana, sa poata vedea ce este cu adevarat special la eahappy
Deci nu facem nimic. Nu avem ce face. Nu putem schimba lumea. Doar pe noi înșine.