| victoas a întrebat:

Ce inseamna Quartz? la un ceas

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ceasurile cu mecanism quartz masoara timpul avand la baza un fenomen mecanic, si anume vibratia unui cristal de quartz.

| yaVanilla a răspuns:

Quartz = Bioxid natural de siliciu, care se găseste în roci în stare neconsolidată (ca nisip) sau în formă de cristale hexagonale, transparente si incolore (în stare pură) sau diferit colorate (când conţin si substanţe străine), utilizat în tehnică, în industria tehnică, în industria materialelor refractare, la bijuterii etc.

Ceasurile cu mecanism quartz masoara timpul avand la baza un fenomen mecanic, vibratia unui cristal de quartz.

| ChocaholicBi a răspuns:

E numele unei firme de ceasuri

| Mirruna a răspuns:

Firma happy

| LasleaIoan1972 a răspuns:

O componenta care dicteaza precizia ceasului