| Ina014 a întrebat:

Ce inseamna suita de divertisment? Va rog, imi trebuie urgent. Funtita

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Divertismentul se poate referi atât la distracție, destindere, recreare, cât și la o suită muzicală (compoziție) cu caracter amuzant, distractiv.
În concluzie, exprimarea „suită de divertisment" este greșită, dacă ne referim la compoziția muzicală, ba chiar este vorba de un pleonasm.
Dacă ne referim la distracție, înțelegem că prin „suită de divertisment", persoana respectivă a făcut trimitere la o înlănțuire, o serie de „episoade" de divertisment; de exemplu, mai multe spectacole, petreceri, dansuri, cu scopul de a binedispune oamenii.
Baftă!

| danielacaraman a răspuns:

Suită pentru un instrument sau pentru orchestră, alcătuită dintr-o serie de piese cu caracter diferit.