| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna un 'banner'? am vazut p un forum ca au toti ceva sub scris o poza etc. cum pot sa imi pun si eu un banner sub semnatura? big grin

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sunt acele panze mari care se intind pentru reclama peste tot si se monteaza intre 2 stalpi.

| Dorinel a răspuns:

Ori a primit i s-a banat contul adica...inchis...ori acele poze din semnatura

| Baiaaanca a răspuns:

Un banner este o imagine plasata pe unele situri web cu scop publicitar.

| Zambete89 a răspuns:

@daniela
nuuu rolling on the floor))laughing))))))rolling on the floor) eu am vazut pe forume, ca atunci cand posteaza cineva ceva apare sub scris ca un fel de semnatura si vreau sa pun si eu o semnatura big grinbig grin

| sssSnake a răspuns:

Buna ziua tuturor! Aici o sa explic mai multe despre " Ce este un BANNER? ". Ca sa incep de la inceput, o sa va spun marimile originale ale bannerelor :
Button:
Button, sau pe romaneste buton, este un banner de dimensiuni mici, care de obicei este pus in mijlocul pagini, in partea de sus. El ne ajuta sa navigam mai usor pe website-ul respectiv. El, ‘original’ este de dimensiunea : 125x125, dar pote fi modificat dupa dorintele posesorului.
Vertical Banner :
Vertical Banner, sau pe romaneste baner pe vertical, este un banner de dimensiuni mici, dar cu latimea mai mica decat inaltimea. El de obicei este pus sub forma de reclame.Marimea lui originala, este de 120x240.
Skyscraper si Wide Skyscraper:
Skyscraper sau wide skyscraper, pe romaneste insemnant zgarie-nori, este un banner de dimensiuni mai mari decat vertical banner, dar folosit in aceleasi scopuri. Diferenta dintre skyscraper si wide skyscraper este ca wide skyscraper este ceva mai lat. Marimea originala fiind : skyscraper 120x600; wide skyscraper 160x600.
Small Rectangle, square, medium rectangle, large rectangle:
Acestea sunt foarte asemanatoare intre ele, totul diferind doar in marimea lor.Traduse pe romaneste, ar veni : Dreptunghi mic, Patrat, Dreptunghi medium, Dreptunghi Mare. Ele sunt folosite atat la reclame cat si la anumite anunturi care apartin sau nu de acel website. De obicei sunt puse pe partea stanga|dreapta a site-ului dar sunt cazuri cand sunt sus sau jos. Marimile lor originale, sunt urmatoarele : Small Rectangle 180x150, square 250x250, medium rectangle 300x250, large rectangle 336x280.
Half-size-banner, full-size-banner, Leaderbord:
Acestea sunt tipurile de bannere care se folosesc de cele mai multe ori la reclama proprie pe site/forum/blog. Ele constau intr-o poza cu scris, sau scris cu efecte, sau altceva, legat de tematica site-ului, care poate fi : jocuri, scoala, haine, etc. Ca la precedenta categorie, le-am pus impreuna pentru ca ele se aseamana foarte mult, din nou, totul diferiind la marimea lor. Ele sunt puse ori in in partea central a a site-ului/forumului/blogului, ori deasupra pagini.Denumirile traduse in romana, ar veni ceva de genu: Jumatate-dimensiune-banner, complete-dimensiune-banner, liderbord. Masurile lor originale, sunt urmatoarele : Half-size-banner 234x60, full-size-banner 468x60, Leaderbord 728x90.
Deci, acum ca v-am explicat tipurile originale de banner, ne-am dat seama ca un banner inseamna un "petec de hartie" predestinate publicitatii pe internet. Daca aveti vreo nelamurire, sau doriti un banner, vizitatine pe : http://www.facbannere.com sau creezbanner@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banner inseamna inchis s-au blocat.