| antonio30 a întrebat:

Ce inseamna valoare morfologica intr-un text!
Funda + vot!

Răspuns Câştigător
| TheDarkQeen13 a răspuns:

Morfologia este parte a gramaticii care se ocupa cu studiul regulilor de modificare a formei cuvintelor in diferitele lor intrebuintari. Cu alte cuvinte... studiaza partile de vorbire. Cand observam valoarea morfologica, observam ce este cuvantul respectiv in enuntul dat ca parte de vorbire. Fundita? te roog...

2 răspunsuri:
| system32 a răspuns:

Adica parte de vorbire susbstantiv, adj, verb, pronume, numeral....etc
Funda?

| geno123geno456geno789 a răspuns:

Buna!
Valoare morfologica inseamna partea de vorbire
EX. : Identificati valoarea morfologica din urmatoarea prop. :
Andrei este cuminte.
Andrei = substantiv propiu(aceasta este valoarea morfologica partea de vorbire)
Sper ca ai inteles! happy
Funda?!