| ancuta a întrebat:

Ce limba e mai buna engleza sau franceza

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

De engleza te lovesti la tot pasul, daca nu stii engleza esti considerat "handicapatbig grin". Insa si franceza este foarte utila, si mie imi place extrem de mult, dar de cand n-am mai facut la scoala, am uitat-o aproape complet.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai buna in ce sens, mai utila si mai usoara dupa parerea mea e engleza

| flaviak a răspuns:

Engleza deoarece este mult mai popualara si e si mai usoara :-D

| guralivul a răspuns:

Normal, engleza. dar trebuie sa stii si franceza.sunt multe expresii uzuale in franceza(menage a trois, etc). de fapt cred ca orice limba invatata inseamna un atu in plus in viata.niciodata nu stii ce se iveste si atunci regreti ca la momentul oportun nu ai invatat.

| anonim a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu ea.big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca englezawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ambele sunt folositoare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba marinata cu masline laughing

mlm
| mlm a răspuns:

Engleza, este vorbita mult mai mult ca si franceza, in majoritatea tarilor.

| claw_4117 a răspuns:

Engleza! Franceza nu prea isi are rostul happy in scoli

| andi a răspuns:

Engleza pe departe!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ambele sunt de circulatie internationala, sunt la fel de utile, dar engleza e mai usoara.

| Teardrop:] a răspuns:

Engleza este mult mai usoara de folosit.si mult mai utilizata.:-)

| cristi a răspuns:

Engleza e mai uzuala ca franceza si te lovesti de ea peste tot. E vitala.

| me_6767 a răspuns:

Mai buna? adica cum?
mie mi se pare mai folositoare engleza desi nu prea ma descurc.franceza cred totusi ca e mai usoara.

| daniela16 a răspuns:

Cred ca engleza pentru ca acum e cea mai vorbita, dar nu strica sa stii si franceza.si inca doua limbi straine pe langa astea doua deoarece in ziua de azi nu faci nimic daca nu stii limbi straine.bine asta daca vrei ceva de la viitorul tau fiindca gandind logic deja aceastea doua sune cunoscute de multi asa ca poti sa inveti ceva mai "nou"care nu e cunoscuta de majoritateawinking

| Zâmbărici a răspuns:

Dupa parerea mea mai utilizata este engleza dar e bine sa le stii ambele limbi kiss

| Hopeless a răspuns:

laughing)te gandesti la prostii? mai buna ca engleza nu exista

| ingeras_4880 a răspuns:

Mai utila e engleza cred big grin... e mai populara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine eu cred ca este mai potrivit engleza pentru ca e mai frumoasa intr-adevar este mai grea dar, este limba de baza din toata lumea asa ca "engleza"e mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza

| selef a răspuns:

Frangleza.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In acest moment, cunosterea limbii engleze este obligatorie daca vrei sa faci ceva in viata, practic e cultura generala, nici macar nu se mai considera o limba straina. E foarte bine daca cunosti, pe langa engleza, o limba straina cum ar fi fanceza, germana, rusa, spaniola, italiana.

| ioana_2072 a răspuns:

Daca te-ai afla intr-o tara unde se vorbeste franceza si intalnesti numai lume care nu stie engleza...desi greu de crezut...sa vezi ce bine ti-ar prinde sa stii franceza! E vorba de circumstante, nu stii pe unde ajungi in lumea asta si cu cine ajungi sa stai de vb.Totusi engleza este limba universala si in principiu e mai util sa inveti engleza.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cu cat stapanesti mai multe limbi straine, cu atat mai usor te vei putea descurca in situatii diverse. Dintre cele doua, engleza este mult mai uzitata, franceza ramanand un fel de limbaj de salon, mai muzicala, mai poetica, etc.

| Ioonela a răspuns:

Cred ca limba engleza e mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ENGLEZA PT.CA E MAI USOARA.

| eb4ever a răspuns:

Sincer n-ar sctrica si o germana, si de asemenea n-ar stica sa stii macar engleza si franceza! te vor ajuta

| Alyyy a răspuns:

Depinde care iti place si ce planuri de viitor ai. dar per total, eu zic engleza

| just.for.you a răspuns:

Engleza pentru ca este utilizata in cele mai multe tari si e mai simpla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i adevarat franceza nu este deloc usoara, gramatica franceza e destul de grea, daca nu o stapanesti nu te prea poti descurca. engleza o stie toataa lumea...insa daca stau bine sa ma gandesc e o engleza de balta. franceza nu accepta asa ceva... deci pentru mine FRANCEZA e ffff importanta si foarte frumoasa, deci zvonurile cum ca franceza ar fi o limba usoara sunt fff false... daca nu te dedici acestei limbi intr-totul nu ai sanse sa o inveti cum trebuie!