| ancuta a întrebat:

Ce limba e mai buna engleza sau franceza

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

De engleza te lovesti la tot pasul, daca nu stii engleza esti considerat "handicapatbig grin". Insa si franceza este foarte utila, si mie imi place extrem de mult, dar de cand n-am mai facut la scoala, am uitat-o aproape complet.

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In acest moment, cunosterea limbii engleze este obligatorie daca vrei sa faci ceva in viata, practic e cultura generala, nici macar nu se mai considera o limba straina. E foarte bine daca cunosti, pe langa engleza, o limba straina cum ar fi fanceza, germana, rusa, spaniola, italiana.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca englezawinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ambele sunt de circulatie internationala, sunt la fel de utile, dar engleza e mai usoara.

mlm
| mlm a răspuns:

Engleza, este vorbita mult mai mult ca si franceza, in majoritatea tarilor.

| Zâmbărici a răspuns:

Dupa parerea mea mai utilizata este engleza dar e bine sa le stii ambele limbi kiss

| andi a răspuns:

Engleza pe departe!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cu cat stapanesti mai multe limbi straine, cu atat mai usor te vei putea descurca in situatii diverse. Dintre cele doua, engleza este mult mai uzitata, franceza ramanand un fel de limbaj de salon, mai muzicala, mai poetica, etc.

| anonim a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu ea.big grin

| selef a răspuns:

Frangleza.

| cristi a răspuns:

Engleza e mai uzuala ca franceza si te lovesti de ea peste tot. E vitala.

| eb4ever a răspuns:

Sincer n-ar sctrica si o germana, si de asemenea n-ar stica sa stii macar engleza si franceza! te vor ajuta

| guralivul a răspuns:

Normal, engleza. dar trebuie sa stii si franceza.sunt multe expresii uzuale in franceza(menage a trois, etc). de fapt cred ca orice limba invatata inseamna un atu in plus in viata.niciodata nu stii ce se iveste si atunci regreti ca la momentul oportun nu ai invatat.

| claw_4117 a răspuns:

Engleza! Franceza nu prea isi are rostul happy in scoli

| Teardrop:] a răspuns:

Engleza este mult mai usoara de folosit.si mult mai utilizata.:-)

| Ioonela a răspuns:

Cred ca limba engleza e mai buna.

| Alyyy a răspuns:

Depinde care iti place si ce planuri de viitor ai. dar per total, eu zic engleza

| just.for.you a răspuns:

Engleza pentru ca este utilizata in cele mai multe tari si e mai simpla

| me_6767 a răspuns:

Mai buna? adica cum?
mie mi se pare mai folositoare engleza desi nu prea ma descurc.franceza cred totusi ca e mai usoara.

| flaviak a răspuns:

Engleza deoarece este mult mai popualara si e si mai usoara :-D

| Hopeless a răspuns:

laughing)te gandesti la prostii? mai buna ca engleza nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai buna in ce sens, mai utila si mai usoara dupa parerea mea e engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ambele sunt folositoare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba marinata cu masline laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine eu cred ca este mai potrivit engleza pentru ca e mai frumoasa intr-adevar este mai grea dar, este limba de baza din toata lumea asa ca "engleza"e mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ENGLEZA PT.CA E MAI USOARA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i adevarat franceza nu este deloc usoara, gramatica franceza e destul de grea, daca nu o stapanesti nu te prea poti descurca. engleza o stie toataa lumea...insa daca stau bine sa ma gandesc e o engleza de balta. franceza nu accepta asa ceva... deci pentru mine FRANCEZA e ffff importanta si foarte frumoasa, deci zvonurile cum ca franceza ar fi o limba usoara sunt fff false... daca nu te dedici acestei limbi intr-totul nu ai sanse sa o inveti cum trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza e limba internationala. insa daca mergi in franta, francezii nu prea stiu engleza (vorbesc din experienta personala) asa ca e bine sa stii franceza. si franceza nu e o limba usoara asa cum spun unii pe aici. intr-adevar sunt multe cuvinte care seamana cu romana, insa gramatica si pronuntia e foarte grea.intr-adevar engleza e mai usoara ca si franceza si mult mai utila, dar cel mai bine e sa le inveti pe ambele pentru ca nu se stie cand te lovesti de ele, si alte limbi pe langa acesteawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu, eu fac fac franceza intensiv, si pot spune ca sunt pasionata de aceasta limbahappysi engleza este la fel de utila ca si franceza, deoarece ambele sunt limbi de circulatie internationala:-p