| Olivia2114 a întrebat:

Care limba e mai frumoasa engleza sau franceza

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Din start nu s-a pus în discuție decît faptul : care e mai frumoasă?
Fără a lua în discuție aria de răspîndire, care se vorbește mai mult, care este mai utilă, șamd.
LImba franceză nu se vorbește numai în Franța ci este limbă oficială în toate țările francofone, toate foste colonii, din Africa și ceva țări de prin Caraibe ( pare-mi-se Haiti).
Dintre franceză și engleză eu prefer franceza pentru simplul motiv că este mai riguros exactă, referitor la gramatică și deci la modalitatea de a fi învățată.
Cît despre frumusețe, în mod categoric cea mai frumoasă este latina iar dintre cele latine româna este pe primul loc. Categoric.

| Nastia a răspuns:

Mie imi place mult mai mult franceza.Alaturi de italiana, rusa si coreeana e in topul limbilor elegante pentru mine.

| AdelinaC a răspuns:

Are dreptate corolav, franceza cere mai multa rigurozitate decat engleza. Mie personal imi place mult mai mult franceza decat engleza, pe care o urasc din foarte multe motive si unul dintre ele ar fi ca este o limba de papagali.Cand spun asta ma refer la faptul ca in ziua de azi marea majoritate a oamenilor,, iubesc" engleza doar pentru ca este cea mai populara limba si pana si femeia de serviciu o stie.Cand va fi chineza(de ex) la putere, oamenilor le va placea chineza si tot asa.
Franceza este mai riguroasa din punct de vedere al gramaticii, este mai veche decat engleza si de aceea are un vocabular mai bogat decat englza, unde un cuvant de foloseste in zeci de contexte.

| pwp a răspuns:

Engleza e si mai frumoasa, si mai utila, si mai importanta.
Oriunde vei merge te vei lovi de engleza.

| agent003 a răspuns:

Limba nu poate sa fie frumoasa, ca nu o vezi in persoana... alcatuieste intrebarile mai corect.

| CrAzYAbOuTMuSiC a răspuns:

Dupa parerea mea, ambele sunt frumoase in felul lor, franceza este mai delicata, mai eleganta, dar engleza ramane intr-un fel marea mea iubire

| WeAreYoung a răspuns:

Mie imi place mai mult engleza mai mult, e mai practica, dar franceza e o limba eleganta; fiecare cu parerea lui

| anonim333 a răspuns:

Ambele.

Cea mai populara este engleza, dar si franceza este o limba foarte frumoasa, dar eu prefer engleza.

| RΔϟVAη a răspuns:

Engleza fiind mai usoara, o poti invata repede, se foloseste in mai multe tari si iti v-a trebuii mereu

| RockAddicted a răspuns:

Mie imi place mai mult franceza ...marog asta e opinia mea dar si engleza e mai frumoasa pentru ca e mai melodioasa nu stiu dar in fine ambele limbi sunt de circulatie si practice

| patrisia09 a răspuns:

Engleza, normal.

| Diana230 a răspuns:

Limba cea mai frumoasa este cea care iti place tie, cea care o intelegi mai bine!

| iPicka a răspuns:

Englezaa. Clar; x

| patiiipatiii a răspuns:

Engleza:deoarece se vorbeste in mai mule tari, precum franceza, care se vorbeste intr-o singura tara