| Amaliamalia a întrebat:

Ce parere aveti daca o persoana are talent la scris si ii place sa faca acest lucru, insa nu i s-a oferit sansa sa participe la olimpiada sau sa scrie ceva pentru o revista, mai are rost sa-si cultive talentul? Sa mai spere ca intr-o zi va reusi sa scire o carte, care va fi apreciata?

Răspuns Câştigător
| CarmenR a răspuns:

De ce trebuie sa scrii o carte care sa fie apreciata? Daca scrii ca sa fii laudata, inseamna ca pasiunea asta e doar pentru renume si atat. Iti place sa scrii? Fa-o! Scrie o carte pur si simplu daca asta visezi! Una, doua, trei. Cate vrei. Poti sa iti faci un blog literar unde sa postezi tot ce scrii. Poti sa expediezi la edituri manuscrise. Poti sa participi la concursuri literare. Cauta pe internet. Sunt foarte multe in derulare. Mai este si site-ul www.intelepciune.ro unde oameni pasionati de scris isi impartasesc pasiunea si se citesc unul pe altul. Nu-ti taia craca singura de sub picioare si nu renunta la visul tau.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bineinteles. Cele mai frumoase lucruri se fac la ambitie.Eu am avut "norocul" ca in fiecare an sa am cate un prof de romana.Anul trecut i-am scris un eseu de 7 pagini si a zis ca e cam putin.Atunci am stat doua nopti si am scris 68 de pagini. A zis ca e prea mult si mi-a dat 8. Mi-am jurat ca am sa scot media 10 chiar daca ar fi sa invat tot liceul numai la romana.Am fost si la olimpiade si la concursuri in care e nevoie de imaginatie si am castigat un bax de diplomelaughing
Mi-am demonstrat mie de ce sunt in stare cand sunt provocata.Normal ca mi-a scos media 10. E singura materie care ma atrage cu adevarat

| Lora a răspuns:

Pai de obicei in scoli se publica reviste ale scolii, poate sa arate creatiile proprii unei profesoare de limba romana sale corecteze si sa i le publice in acele reviste

| Gabitza a răspuns:

Da! Normal ca mai are rost! Poate ca nu era sansa persoanei respective atunci! Poate va avea aceasta sansa putin mai incolo! Eu as continua sa sper! As continua sa invat mai multe despre ceea ce imi place! As continua! Pentru ca nu m.ar costa nimic sa mai invat! Poate ii va veni sansa vietii prin chestia asta si ar fi pacat sa o rateze pentru ca a fost descurajat o singura data! happy
parerea mea... happy

| DrummerGirl a răspuns:

Da
are rost
pentru ca telentul nu trebuie irosit

| cotzo a răspuns:

Daca ii place sa scrie o sa scrie si fara sa publice pentru a fi laudata sau apreciata. nu e ca si cum cineva i-ar interzice s-o faca. si chiar si asa, daca pasiunea ar fi destul de mare ar lupta pentru ea. cand ai ceva ce iti place nu renunta orice ar fi.