| andra_6530 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care folosesc substante halucinogene doar pentru a fi "cool"?

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

E problema lor.
Si nu, nu sunt ''cool'', doar vor sa ii impresioneze pe altii sa zica '' vai ce truuue a fost cand am tras pe nas'' sau ce au facut.

Majoritatea ajung sa faca asta pentru ca prietenii lui/ei fac asta, si ei isi spun ''ia sa incerc si eu numa o data'', dupa aia iti zice prietenu' ''hai ma trage si tu'' si inca o data inca o data pana devii dependent.
Nu stiu daca le e de ajuns sa le zici ca provoaca dependenta si dependenta provoaca deces.winking
In fine, eu daca as fi mama unui astfel de copil [ oricum, n-are sanse sa faca asa ceva ], ori i-as tine un discurs sa ii intre bine in cap riscurile, ori daca n-ar intelege l-as inchide in casa pana i-ar iesi drogurile din cap.

Daca ar face figuri, i-as da o bataie pana l-as vedea ca plange si ca zice ca nu va mai face in viata lui asa ceva.
Poate iti trece prin cap '' cum sa faci asa ceva la propriul copil? '', dar stii, faza e ca, fiecare primeste o rasplata pentru tot ce face.
Orice se plateste, bun sau rau.

Dar isi fac rau lor insusi, nu mie.
Daca mor, imi pare rau pentru familia lui care sufera, nu pentru el. Si-a facut-o cu mana lui, inseamna ca poate era constient ca o sa se moara, poate nu, dar oricum, el a facut-o.

In fine, e problema lor, eu am astfel de colegi, si incerc sa ii ignor cat mai mult oh go on Pe mine sincer, nu ma impresioneaza.

3 răspunsuri:
| TrixLove a răspuns:

Eu am incercat odata si...depinde ce anume iei. Cred ca a fost cel mai stupid lucru pe care-l poti face ever. Pe mine m-a luat calumea. fara dureri si ma simteam bine, dar a 2-a zi imi curgeau ochii, eram rosie si aveam o durere ingrozitoare de gat. Plus sa nu mai zic ca daca ma prinde la analize am ciufulit barzoiu.hee hee Dar e mai bine sa stii ce inseamna sa fumezi iarba. si cred ca toti ar trebui macar un fum sa traga sa vada ce chin indura dupa aiahee hee SI sa se invete minte. si vb de cei cu mancarimi in locurile unde nu bate soarele. Ma rog... sper sa nu va apucati. Stati lucizi >big grin

| nBlade a răspuns:

Scurt si la obiect? Sunt niste idioti. Daca vrei sa fi cool iesi in evidenta prin ceea ce faci, nu cum te imbraci sau ce consumi. Fi olimpica la invatatura, la sport, la muzica...fa orice.Restul? Absurditati.

| MaxxMann a răspuns:

Parerea mea este ca nu sunt "cool" ci FRAIERI! Isi distrug singuri viitorul! Pentru o clipa de "cool", vor avea in schimb o viata de kk(distrusa) cum sunt de fapt si ei in timp ce consuma tufe din alea! Ha, auzi, cool! Ce minte sa ai sa faci asta? Posibil probleme in familie, sunt cele mai dureroase! Restul motivelor sunt prostii! Ca exemplu: "Vai, m-a parasit "iubita" si ma apuc sa tutunez tufe, ca sa o "impresionez"! Macar aia poate va avea un viitor dupa asta, dar u? Nenea, da si mie 3 lei! Asta va fi viitorul daca pui tufa in gura! Putini vor scapa, si foarte putini scapa in acest moment de obiceiul asta! Eu zic, ca nu ar trebui sa te apuci de fumat tufe, daca asta avea-i de gand, sau ai! E viitorul tau! Ti-o faci cu mana ta! Asa ca, mai gandeste-te!