| i.love.me a întrebat:

Ce parere aveti despre proverbul: "nu-ti sapa groapoa cu lingura si furculita."?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu cred ca exista vorba aceasta. Daca ar exista as intelege ca sapi groapa cu lingura si furculita pentru ca ti-e frica de moarte si ar trebui sa privesti moartea cu alti ochi. Eu asa as comenta aceasta afirmatie.

| anad a răspuns:

Sa fii cumpatat in ce si cat mananci pentru a nu iti periclita sanatatea.

| juniper a răspuns:

Nu cumva e: Cine sapa groapa vecinului cade singur in ea?

| Raiden a răspuns:

Doamne fereste.nu-i inteleg pe astia daca nu stiu despre ce-i vorba de ce se baga-n seama aiurea.

Da, deci. cum a zis si anad, proverbul se refera la faptul ca trebuie sa mananci cumpatat.

| CrucifiedCountess a răspuns:

N-am nicio parere.

| i.love.me explică:

Exista... adica e ceva de genu sa nu traim ca sa mancam. sa mancam ca sa traim.adica sa nu mancam ca porcii