| LikeGreen a întrebat:

Ce parere aveti despre proverbul:"Banii nu aduc fericirea"?

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Il gasesc partial adevarat. Nu intotdeauna banii aduc fericirea, dar de cele mai multe ori, sunt necesari pentru a-ti procura ceea ce iti aduce fericirea, fie ca ii investesti intr-un hobby sau printr-o alta modalitate. Ai nevoie de bani pentru a duce o viata decenta, pentru a-ti satisface nevoile de baza si pentru a avea un oarecare confort fizic, mental si asa mai departe, deci aduc fericirea intr-o oarecare masura.

| Doηηa a răspuns:

Pentru mine acest proverb este egal cu zero.
Sunt de parere ca banii aduc fericirea.

| Sociopat a răspuns:

Banii cumpara lucruri ce aduc fericirea.Fiind o persoana mai antisociala consider ca banii mi-ar aduce fericirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii chiar nu aduc fericirea, pasiunile o aduc.

| PovesteaVieţiiMele a răspuns:

Sincer,eu cred ca banii aduc fericirea. Daca ai bani,poti merge oriunde,poti vizita orice,iti poti permite orice.E clar ca vei fi firicit,nu? Cum e sa stai toata vara acasa,sau sa iti permiti doar o mini vacanta de trei zile la mare,undeva in Romania si cum e sa fii ''plimbat'' toata vara dintr-o tara in alta? E evident ca te bucuri, ca esti fericit. Pe de o parte, banii aduc fericirea.Dar pe cealalta parte, in alte circumstante banii nu ajuta deloc. Poti avea toata averea din lume, toti banii din lume daca nu ii ai pe cei dragi aproape.Nu stiu ce sa zic, uneori banii iti schimba starea de spirit, uneori nu.Important e in ce circumstante esti.

| KittyCAT01 a răspuns:

Este pe jumatate adevarata pe jumatate falsa pentru ca fericirea adusa de bani, este una falsa, doar ai impresia ca esti fericit, toti prietenii trag la tine ca ai bani, toti baietii frumosi /fetele frumoase trag la tine doar ca sa le oferi ceea ce au nevoie fara ca uneori sa mai existe sentimente; nu exista om bogat (decat foarte rar) sa fi ajuns din bogat -sarac si prietenii sa ramana cu el, dupa cum bine stim toti, prietenii apar doar cand e soare.Cand cineva ramane fara bani altii isi gasesc alti fraieri de pe urma cui sa profite si te uita happy cam asa se intampla mereu.
Daca esti un om bogat si fara prieteni adica sa nu accepti nimanui sa se bage pe langa tine, atunci posibili, posibil repet sa fi fericit dar nu pentru lunga durata.
+ca banii cu cumpara sanatatea(ex cazuri de oameni bogati care nu au ce face si mor pentru ca nu pot "cumpara" sanatatea"
Tot ce se poate face cu banii este distractia, iubirea falsa(rar gasesti o persoana care sa te placa pentru ceea ce esti nu pentru cate 0-uri ai in conturile din banca), banii atrag necazuri, dar aduc si zambetul pe buze pentru scurt timp.
Mai bine un om modest, nici sarac nici bogat, cu o familie numeroasa, iubire pura happy
Fundita (doar daca esti de acord )
Pa, pa :*

| Fatarap a răspuns:

Parerea mea este ca proverbul este unul foarte adevarat. Oricat ai munci pentru banii tot ii cheltui nu ai cum sa ii strangi mereu. Oricati bani ai avea nu ai cum sa fi fericit deoarece ai prieteni falsi pe langa tine.
Funda? puppy dog eyes