| Emiliiia a întrebat:

Ce părere aveți despre relațiile din adolescență?
(Am aproape 18 ani)

8 răspunsuri:
| Welterweight a răspuns:

Inutile

| Zorn a răspuns:

Majoritatea sunt de distracție, neserioase, pentru că la vârsta asta vor să experimenteze mai degrabă. Acum, bineînțeles că există și excepții. Asta tine și de felul tău de a fi, de principiile tale.

| UnGalago a răspuns:

Bună, sunt normale. Și foarte importante pentru relațiile ce urmează, mai mature (ar trebui).

Ne ajută să ne înțelegem mai bine, cine suntem, ce vrem, ce așteptări au partenerii de la noi și ce așteptări avem noi de la ei. Ne rănesc și ne învață că nu totul este simplu, că există egoism, trădare, dar și prietenie, înțelegere și iubire.

Fără relațiile acestea, multe terminate prost, nu am putea evolua pe acest plan. Asta nu înseamnă că trebuie să avem foarte multe, ci că din cele avute trebuie să tragem niște concluzii și să vedem unde greșim și cum putem fi mai buni și mai fericiți (pentru că, în orice relație, amândoi partenerii sunt imperfecți, nu doar unul).

Sunt, desigur, relații ce se întind din adolescență până la finalul vieții. Sunt mai rare și sunt și ele supuse multor probe. Dar, majoritatea relațiilor se destramă, cum e și normal. Pentru că ne dezvoltăm și avem alte gusturi și pretenții.

Important este să ne bucurăm de fiecare experiență în parte, oricât de dureroasă ar fi la momentul ei. Și să fim conștienți că suntem diferiți și e normal să întâlnim persoane pe care le considerăm potrivite, dar care nu se dovedesc a fi pe sufletul nostru (dacă e să zic așa).
Tu ce părere ai?
Zi frumoasă!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe langa ce a scris UnGalago ce as mai putea sa spun. Aceste relatii sunt foarte importante pentru viata viitoare. Cine n-are o relatie pana la 18-20 de ani intampina mari greutati in inchegarea uneia dupa si ce este mai grav ca ajunge sa aiba o relatie nereusita. A avea mai multe relatii - cu sau fara sex - inseamna a capata experienta de viata.

| Endoryus a răspuns:

Isi au rostul lor. Inveti cum sa te comporti cu o fata, cum sa saruti, cum sa faci sex.

| Adry05 a răspuns:

Frumoase, experiență. Or fi inutile mare parte în sensu că de cele mai multe ori nu se continuă în ceva serios, dar e o experiență frumoasă pe care e păcat s-o ratezi și când ești mai mare e mult mai greu și ești mai naiv în relații, nu știi ce vrei, ce să cauți, cum să te comporți, cum faci față suferinței etc.

| Freya1 a răspuns:

Sunt frumoase si te ajuta sa experimenteze si sa cunosti mai bine omul.Bine,doar sa fie calculate si potrivite pentru perioada adolescentei.
La 18 ani deja începi să te maturizezi si poți chiar să ajungi sa iti creezi relații mai serioase.

| Donsavas a răspuns:

Relațiile serioase se fac abia la maturitate