| Losnams a întrebat:

Ce părere aveți de relațiile din adolescenta? Merita o relație pe la 16 ani?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E o experiență, deci de ce nu?

| oany a răspuns:

Sigur,cu precautie pentru ca o relatie cu multa implicare sentimentala la astfel de varsta, poate lasa semne destul de mari si pot afecta anumite viziuni pe viitor! Eu am avut o relatie de la varsta de 13 ani si jumatate cu un baiat mai mare decat mine cu un an.Eram de nedespartit, aveam proiecte impreuna, cantam in aceeasi formatie, am crescut practic impreuna.Am avut o relatie de 4 ani si jumatate..Lipsa experientei, l-a facut sa vrea sa cunoasca si alte femei..Desi ne-am iubit enorm si am fost noi si restul lumii atatia ani, s-a ajuns si la asta.Mi-a frant inima si la 18 ani si ceva..cand alte fete se distrau si traiau viata, eu eram topita si cu toate visurile zdrobite.Aceste temeri, dezamagiri, neimpliniri..ma urmaresc si acum..la 28 de ani.Dar asta este un caz..in mod normal relatiile de la 16 ani, sunt soft.

| sweetys a răspuns:

Eu conosc doua persoane care sunt impreuna de la 14 ani. Acum au 30 de ani si 2 copii. Deci poti sa crezi si in relatie la 16 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, relatiile de prietenie sunt ok la orice varsta.
Relatiile sexuale, de la 18 ani in sus!

| Notmyaccount a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna Ioneasca, respect faptul ca va spuneti parerile, dar cred ca aveti niste opinii putin eronate si invechite. Nu e nimic gresit in a incepe viata sexuala inainte de 16 ani! E absolut firesc si nu are ce si cum sa dauneze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Notmyaccount):

Serios?
Ia spune-mi tu mie, cum este in stare un copilas de 14 ani sa creasca un alt bebelus, daca el insusi este un copil?
La 14 ani, tot ce zboara inca se manaca, dupa capusorul vostru.
Faptul ca au un cuc in erectie, le da lor aripi sa creada ca sunt mari macho futaciosi, cand de fapt, sunt inca copilasi care nu au cucul ala dezvoltat si nici creierul.
Sexul este recomandat sa fie practicat cand esti adult, din alt motiv: ca poti fii responsabil pentru faptele tale, poti sa-ti intemeiezi o familie, poti sa cresti un copilas daca apare, ca joaca cu un cuc in erectie, duce in multe cazuri la sarcini nedorite.
Ai idee cum este sa faci un avort?
Este o trauma si pentru fata, una care o poate marca pe viata, sau o poate lasa sterila pe viata.
Nu va mai bagati sa raspundeti acolo unde nu sunteti capabili!
Cand tu insuti est copil de 16-17 ani, este bine sa-ti vezi de cartea ta si sa lasi oamenii maturi sa dea sfaturi aici.

| Notmyaccount a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca va spun o noutate, dar a face sex nu inseamna, in mod obligatoriu, a avea copii. Slava cerului ca exista atatea masuri de contraceptie si ca exista sfantul prezervativ! Desigur ca la 14 ani e putin cam devreme pentru a incepe viata sexuala, dar 16-17-18 ani... Nu vad de ce ar dauna, ba chiar din contra. Sexul are beneficiile lui. Cat despre studiile mele, nu va faceti probleme: am situatia sub control?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Notmyaccount):

Din pacate, cum lipsa educatiei sexuale n Romania nu se face, multi din copilasii de 14-15 ani, ajung la sarcini nedorite, pentru ca habar nu au de existenta prezervativului, iar cei care stiu, il evita sa nu-i manance.
Numarul imens de avorturi, facut anual de adolescenti este inspaimantator de mare, de aici si lupta noastra continua, de a va educa pe unde putem si cum putem, sa nu faceti sex, cand sunteti inca incapabili sa luati decizii pentru voi.
Un copil de 14 ani, nu va realiza niciodata ce inseamna acest risc, abia a iesit din copilarie si crede ca stie tot.
Da, sexul are beneficii la adulti, dar la copilasii mici, nu are!
la 14 ani esti indrumat sa-ti descoperi corpul, sa-i urmaresti cresterea, dezvoltarea, sa inveti sa te spelis ingur cu apa calda sis apun si sa incerci a-i explora functiile, carea cum incep sa functioneze. Ma refer la erectii, sperma, masturbare, dar in nici un caz sex, la varsta asta.
Sexul poate apare dupa 17-18 ani, cand copilul a mai crescut si este capabil sa discerana binele de rau, sa intelega ce se intampla cu el si cu corpul lui, sa inteleaga ce inseamna aparitia unui copilas.
Statisticile dau niste cifre astronomice la sarcinile si avorturile facute de minori. Bolile cu transmitere sexuala sunt in crestere. Anual sunt 10.000 de cazuri noi de SIDA, din cele inregistrate, dar se presupune ca numarul este dublu.
Dupa cum vezi, faptul ca tu un pusti, inca minor, te bagi sa dai sfaturi neadecvate unui alt copilas, este trist, cand tu insuti nu ai habar de cat rau faci, nefiind inca constient de situatia grava care poate fii generata, de asemenea sfaturi premature.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atractia sentimentala poate sa apara la orice varsta. In consecinta poti sa-ti incerci norocul. Bafta. Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, la orice vârstă.

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca exista o iubire adevarata.

| Endoryus a răspuns:

La varsta aia e mult sa o numesti relatie. Mai mult iti faci experienta pentru viitor. Inveti cum sa saruti si chestii de genul.

Răspuns utilizator avertizat