| هوراس a întrebat:

Ce părere aveți de relațiile de la distanță?

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Distanța omoară relația!
Pa, pa.

| Bacemi a răspuns:

Sunt relatii care aduc implinire anumitor oameni.
Diferenta o face timpul care trece intre intalniri, distanta dintre cei doi si in special daca exista un scop asumat de ambii parteneri ca dupa ce trece un anumit timp, de preferinta nu mai mare de 2-3 ani, sa treaca peste impedimentul distantei si sa isi construiasca un camin impreuna.

Iubirea, sub orice forma, nu poate fi decat vindecatoare. Insa daca motivul relatiei este altul decat iubirea sincera si daruirea totala, nu are rost.
Aspectul financiar conteaza si el destul de mult. Pentru ca pot fi momente in care iti doresti nespus sa il vezi pe celalalt si totusi iti dai seama ca daca faci sacrificiile necesare te vei condamna la cateva luni bune de nefericire dupa ce te intorci acasa pentru ca vei strica echilibrul de acolo.
Relatiile acestea, de altfel mai toate relatiile, au tendinta sa functioneze atunci cand ambii parteneri sunt independenti financiar.
Atunci cand iti castigi propria existenta viata e cu mult mai provocatoare, insa si tu ca om inveti sa aprecieze mai mult prezenta unor persoane care au sentimente frumoase pentru tine. Atunci nu mai simti ca eforturi actiunile de apropiere catre cei dragi. Si vei fi prezent cu adevarat langa persoana iubita pentru ca vei vrea sa profiti de putinele clipe alaturi de ea.
Relatiile intre oameni sunt suficient de complicate, oamenii de multe ori nu reusesc sa se inteleaga, incat nu e nevoie si de alt soi de impediment.
Insa nu vad de ce ar trebui sa iti refuzi sansa de a fi iubit si de a iubi.
Sunt experiente frumoase, din care putem invata foarte multe despre noi si despre ce vrem de la un partener.

| DNSK a răspuns:

E extrem de greu. si pana la urma unul din voi trebuie sa lase totul in spate pentru iubirea aia. si da, totul la inceput e o joaca, dar apoi vezi ca e serios

| Neinteresantul a răspuns:

Pierdere de timp.

| BiuL a răspuns:

O parere proasta. Nu prea e aia relatie la distanta...

| pinguinuVerde a răspuns:

Unele cupluto care se afla zeci/mii de kilometri distanță pot fi mai apropiate decât multe altele care, stau în același cartier, de exemplu. Subiectul ăsta e foarte amplu și nu am să mai continui.

| pinguinuVerde a răspuns:

Cupluri **

| neutrino a răspuns:

Cei ce nu sunt capabili de relatii normale, se pacalesc si se amagesc singuri cu astfel de "relatii" de la distanta, crezand ca asa sunt si ei in rand cu lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tin

| Blamely a răspuns:

De regulă relațiile la distanță nu țin, dar asta depinde de voi. Există și cupluri care deși la propriu sunt la distanță, la figurat sunt foarte apropiați.

| NoRegretsxx a răspuns:

Sunt si avantaje si dezavantaje asa ca nu am cum sa fiu nici pro nici contra.

| AlexandraCris a răspuns:

Bună! Chiar dacă ar însemna să contrazic multe dintre răspunsurile de mai sus, distanţa întăreşte relaţia. Şi crede-mă, ştiu ce zic. Acolo unde e iubire şi încredere, rezistă. Bine, ca o relaţie la distanţă să funcţioneze cum trebuie, ar trebui să existe şi întâlniri pe parcurs în funcţie de cât de mare este distanţa şi în funcţie de posibilităţile fiecăruia. Am cunoştinţe care de 3 ani sunt împreună, relaţie la distanţă... Şi nimic nu se compară cu dorul ăla nebun. Sau cu bucuria revederii. Sau mai am alte cunoştinţe, care după o relaţie de 3 luni, aici, unul lângă altul, s-au înşelat sau au căzut de comun acord că relaţia nu mai ţine... E greu să întreţii o relaţie la distanţă, dar dacă ai încredere în persoana iubită, şi o iubeşti cu adevărat, va fi uşor. Şi va ţine. Nu e o pierdere de timp. Dragostea nu are limită. O relaţie dintre o fată de 20 de ani şi un tip de 50 de ani e o relaţie mai bună decât una la distanţă? laughing)
https://innocentdaydreamer.files.wordpress.com/......o1_500.gif
Peace! happy

| Mediocre a răspuns:

Fara rost.

| Batgirl a răspuns:

Cea mai aiurea chestie.

| Adiii23 a răspuns:

Depinde ce vrei de la acea persoana. Daca te saturi doar sa vorbesti cu el/ea, sau sa vrei sa fi alaturi de persoana iubita, sa o ti in brate, si sa te simti iubit/a

| bluestrawberries a răspuns:

Unii le considera o pierdere de timp, altii sunt dispusi sa astepte oricat e nevoie. Daca iubesti cu adevarat o persoana nu conteaza distanta fizica, ci apropierea sufleteaca. Poti sa ai pe cineva langa tine si sa te simti singur si la fel de bine sa iubesti pe cineva care nu e mereu langa tine dar sa te simti protejat chiar daca distanta va desparte. Relatiile la distanta rezista doar daca e suficienta iubire. Cunosc o persoana care isi vede prietenul doar de doua ori pe an si e in situatia asta de 4 ani si nici vorba de despartire. Depinde de ce simti tu si de ce simte si cel/cea de langa tine.

| Andreea188 a răspuns:

Relatiile la distanta nu se numesc relatiiwinking