| S3S3an a întrebat:

Ce parere aveti despre,, Respect "?

Răspuns Câştigător
| yekto a răspuns:

Se castiga greu si se pierde repede.
dar e placut sa il ai

7 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

E necesar.

| positivity a răspuns:

Respectul se câștigă nu se impune!
„Copiii din ziua de azi iubesc luxul. Nu au maniere, dispreţuiesc autoritatea şi dovedesc lipsă de respect faţă de bătrâni. Nu se mai ridică în picioare când oamenii în vârstă intră în încăpere. Îşi contazic părinţii, mănâncă în grabă delicatesele la masă, stau picior peste picior, şi sunt tirani cu profesorii. Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei însişi. Nu au pic de respect pentru părinţi sau persoane în vârstă. Vorbesc ca şi cum ei însişi ar şti totul şi ceea ce noi considerăm înţelepciune este lipsit de relevanţă pentru ei. Cât despre fete, sunt directe, lipsite de modestie şi nefeminine în limbaj, comportament şi îmbrăcăminte." (Socrate)

| neutrino a răspuns:

Respectul este o notiune pe cale de disparitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il consider esential!
O persoana trebuie sa aiba mereu respect(in primul rand fata de propria persoana) iar apoi fata de cei din colectivitatea unde traieste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ne construi o lume mai frumoasa respectul este imperios necesar, am putea realiza mai multe lucruri daca am fi respectati de cei din jur. Spre exemplu: Uni oameni isi petrec mult timp sa se planga de faptul ca alti ii batjocuresc in loc sa faca ceva mai constructiv in perioada respectiva. Pacat totusi ca in ziua de azi respectul a ajuns pe cale de disparitie.

| DanielVălean a răspuns:

Respectul este: atitudine sau sentiment de stimă, de consideraţie sau de preţuire deosebită faţă de cineva sau de ceva; deferenţă, veneraţie. Sursa dex.
O viata sociala(cuplu, familie, serviciu, comunitati la care suntem afiliati, etc) armonioasa porneste de la respect, iar lipsa acestuia naste conflicte. Respectul trebuie facut de toate persoanele pentru a fi si noi respectati la randul nostru, conform proverbului: "Respecta ca sa fii respectat."

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, Respectul trebuie sa provina din educatia celor 7 ani de acasa. Cand stii sa respecti, deja te respecti pe tine insuti! Daca respecti, vei fi respectat!