| Daysee a întrebat:

Ce părere aveţi despre violenţa verbală dar despre cea fizică?

3 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Sunt 2 lucruri urate... ambele sunt dureroase in felul lor.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Durerea nu este iubire! Oamenii care ajung la acea violenta fizica sunt niste lasi, cat si la cea verbala! In cupluri sunt cele mai des intalnite aceste violente, care trebuie remediate imediat. Altfel poti ramane cu traume fizice cat si psihice. Exista diferite situatii care pot fi asociate cu tipurile de abuz. Limbajul verbal se foloseste pentru a controla o persoana sau pentru a controla emotiile ei. Violenta verbala se poate prezenta sub diverse forme: tipete, insulte, ridiculizarea aspectului fizic, denigrare, poreclirea...etc.:*

| GrecuCristi a răspuns:

Cert este ca amandoua provoaca suferinta, dar mai puternica mi se pare violenta verbala decat cea fizica.Toti am jignit la viata noastra, si acea jignire, a fost precum o taietura care s-a infectat si provoaca o suferinta interioara. Violenta este pentru cei slabi, pentru cei care nu se pot face ascultati doar prin obligare.