| iInfinityDarkness a întrebat:

Cum putem preveni violenta fizica si verbala in scoli?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Prin schimbarea mentalitatii parintilor,deoarece,ce vad copii acasa,asa cred ei ca este normal sa se comporte. Apoi,prin "supravegherea copiilor problema" la scoala,in primul rand de diriginti si de fiecare profesor in parte,apoi prin discutii cu psihologul din scoala(daca exista).In zonele agrare,orasele mici din provincie,zona Moldovei,unde bautura,bataia,suprematia barbatului in casa, acolo unde lipsa educatiei este in floare, acolo se vad cele mai multe cazuri de violenta fizica si verbala, intoleranta religioasa, rasiala.Stau in tr-un oras din Moldova...

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primul pas este educația de acasă, la școală trebuie să se implici cei responsabili cu supravegherea lor, diferite campanii de prevenire cu scop educațional, etc.
Pa, pa.

| єχcєєℓ a răspuns:

Prezența școlilor pentru părinți ce constă în educarea copiilor deoarece copilul ce aude acasă începe să facă și el.De ce crezi că mai toți copiii fumează, dau în cap, fură?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O zgardă cu electroșocuri, asta ar fi cea mai bună idee.Atunci nimeni n-o să mai înjure.