| queen_5367 a întrebat:

Ce parere aveti despre zodia balanta?happy

Răspuns Câştigător
| EANS a răspuns:

Zodia Balanta
22 septembrie - 22 octombrie

Caracteristica generala a zodiei Balanta: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Balanta: Aer
Calitate definitorie pentru zodia Balanta: semn Cardinal (activitate)

Planetele si zodia Balanta

* Planeta guvernatoare: Venus
* Planeta carierei profesionale: Luna
* Planeta dragostei: Marte
* Planeta câstigurilor financiare: Pluton
* Planeta comunicarii: Jupiter
* Planeta sanatatii si a muncii: Neptun
* Planeta casei si a familiei: Saturn
* Planeta spiritualitatii: Mercur

Culorile zodiei Balanta: albastru, vernil
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Balanta: coral, smarald, jad, opal, marmura alba
Metale caracteristice pentru zodia Balanta: cupru
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Balanta: vineri

Principalele calitati ale zodiei Balanta: diplomatie, tact, farmec
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Balanta: dragoste, armonie sociala
Defecte ale nativului din zodia Balanta: este capabil sa încalce legile si uzantele pentru a fi acceptat de societate

Relatii între zodia Balanta si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Gemeni, Varsator
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Berbec, Rac, Capricorn
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Rac
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Capricorn
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Scorpion
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Berbec
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Varsator
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Gemeni, Fecioara

Personalitatea zodiei Balanta

Nativul Balanta este sarmant, sociabil, bun diplomat; accepta compromisurile si poate fi indecis. Nativul din Balanta are nevoie de ceilalti pentru a se desfasura. Caracterul lui iubitor si armonios este controlat de ratiune. Este inimos, diplomat înnascut si stapâneste arta de a se purta cu ceilalti.

Pentru nativul din zodia Balanta, mentinerea echilibrului, ideea de "a trai si a-i lasa si pe ceilalti sa traiasca" sunt necesitati vitale. Este adaptabil, are bun gust si talent artistic. Iubeste culorile, tablourile, muzica si dansul si iese în evidenta datorita infatisarii placute.

Daca Soarele este prost aspectat, rafinamentul erotic al nativului Balanta poate duce la viciu. Ambitia, toanele, lingusirile, desfrâul si vanitatea ii pot dauna nativului din Balanta, iar dorinta de lux îl poate costa prea mult.

Sanatate : Nativul Balanta este un gurmand înnascut. Din acest motiv, la maturitate poate avea tendinte de îngrasare. Este predispus la boli de rinichi, la afectiuni ale vezicii, uretrei, pielii si încheieturilor.

6 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Cea care sunt si eu big grin
O persoana timida, sincera... Eu una nu ma iau dupa zodii, deoarece unele pot exprima ceva real, altele nu se potrivesc cu persoana respectiva. Fii tu insati! Nu incerca sa te schimbi chiar daca zodia ta iti propune o personalitate care ti s`ar potrivi atat fizic cat si psihic!

| Klara a răspuns:

Eu sunt balantza, pfoai, nu-mi vad capul de mandrie.

| Maia a răspuns:

Din cate am observat si din cate am citit stiu ca persoanele care sunt in zodia balanta sunt naive, uneori ii este greu sa se decida in privinta unui lucru. Uneori se lasa purtati de val si sunt usori influientati.Calitati are o multime, este diplomat, tacut, linistit etc.Am o prietena in zodia balanta si ma inteleg foarte bine cu ea, pana intr-un anumit punct cand incapatanarea mea "se bate" cu incapatanarea ei laughing in rest e ok!

| ѕα∂ gιяℓ a răspuns:

Eu sunt balanta...am citit ca balanta sunt persoane echilibrate sunt mandra de zodia mea!

| D-Anna a răspuns:

Nu cred in chesti de genu' sau horoscoape dar ce pot sa spun avand in vedere ca sunt balanta este faptul ca balantele sunt foarte echilibrate.Eu si inca vreo 10 prieteni care sunt balanta cel putin suntem echilibrati si iti poti da foarte usor seama de asta.Pe mine ca balanta ma defineste foarte mult si sinceritatea.

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Parerea mea este ca zodia balanta este super deoarece multe prietene ale mele sunt in zodia asta si sunt de treaba