| Onofrei_Eliza_1998 a întrebat:

Ce religiii au cei de la SHINee? Siwon din Super Junior e ortodox,nu? Faza e ca nu inteleg termenul "christian",se refera la crestin, dar de care? Dau funda!

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

" Grecii au tălmăcit numele Mesia prin Christos, "cel uns", de la verbul chriein, a unge. Ignorîndu-se semnificaţia acestei expresii, numele Cristos a fost considerat al doilea nume propriu al lui Isus. De la greci, romanii l-au luat sub forma Christus, de unde a derivat adjectivul christianus, adică originea românescului creştin. Prima folosire a lui christianus datează, pare-se, din anul 43 d.Cr. "
Toti cei care urmeaza intr-un fel sau altul invataturile Noului Testament sunt Christiani sau in traducere : crestini.