| lov318 a întrebat:

Ce reprezinta maimutele alea 3: una cu mainile la gura, una cu mainile la ochi si una cu mainile la urechi?batting eyelashes

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Cele 3 maimute reprezinta o maxima sub forma de pictura, mai sunt cunoscute si sub numele de cele 3 maimute mistice.Impreuna redau principiul proverbial "see no evil, hear no evil, speak no evil" in traducere:,, Nu vad raul (Mizaru), nu aud raul (Kikazaru), nu vorbesc rau( Iwazaru)''.In paranteza sunt numele lor. Uneori mai este simbolizata si o a patra maimuta Shizaru, care are mainile incrucisate si reprezinta,, Nu fac rau''.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Sa nu vorbesti, sa nu vezi si sa nu auzi.