| Arsen0 a întrebat:

Ce sa faci cand esti foarte stresat de toate? Cand stii ca toată lumea te uraste si ca nimeni nu îți vrea binele, nimanui nu-i pasa de tine și simți ca te urăști?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pui mana pe carte si citesti, invatand cum nu ai facut-o in viata ta, ca sa ajungi sa-i uimesti pe toti colegii care te urasc si acum vor ajunge ei sa te invidieze.

vad ca esti copilas mic, de numai 13 anisori, deci INVATATUL si cartea ar trebui sa fie unica ta preocupare ca sa te vrea toata lumea, sa te caute si sa te iubeasca, fiindca copii destepti au intotdeauna alti copii care-i admira si doresc sa fie cu ei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Fa cativa pasi inapoi pentru a vedea lucrurile din alta perspectiva.Ma indoiesc ca toata lumea te uraste asa cum declari tu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ura e un cuvânt puternic și e în antiteză cu indiferența, deci nu are niciun sens ce spui. Oamenii sunt răi mereu, nu neapărat pentru că au o problemă cu tine. De ce te urăști? E o risipă de energie, mai bine încearcă să scapi de sursa de stres sau să găsești un hobby care să te ajute să descarci. De exemplu, eu când sunt prea stresată îmi vine să alerg.

| martzian a răspuns:

Când simți că ești foarte stresat de toate și ai impresia că toată lumea te urăște, poate fi greu să găsești modalități eficiente de a face față situației. Iată câteva sugestii care ar putea ajuta:

1. Vorbește cu cineva - poate fi un prieten de încredere, un membru al familiei sau un specialist în sănătate mintală, un preot sau un lider de încredere. Discutarea sentimentelor tale cu cineva poate ajuta la eliberarea tensiunii și la găsirea unui mod de a te simți mai bine.

2. Găsește timp pentru tine - acorda-ți timp pentru a face activități care îți plac, care te relaxează sau care te ajută să te distrezi. Este important să îți iei o pauză de la stresul zilnic și să acorzi atenție nevoilor tale.

3. Practică tehnici de relaxare - tehnici precum meditația, respirația profundă, muzica de calitate, rugăciunea, etc. pot ajuta la reducerea stresului și la îmbunătățirea stării de bine.

4. Fă exerciții fizice - exercițiile fizice sunt o modalitate excelentă de a-ți elibera tensiunea și de a îmbunătăți starea de spirit.

5. Schimbă-ți perspectiva - încearcă să privești lucrurile din altă perspectivă sau să găsești aspectele pozitive din situația ta.

6. Îngrijește-te de tine - asigură-te că îți acorzi suficient timp pentru odihnă, somn și nutriție adecvată. Îngrijirea de sine poate ajuta la îmbunătățirea stării de spirit și la reducerea stresului.

7. Caută ajutor profesional - dacă simți că nu poți face față stresului și anxietății, nu ezita să cauți ajutor profesional. Un terapeut sau un consilier poate oferi suport și resurse pentru a te ajuta să faci față situației.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te îmbărbătezi, știind și crezând că Dumnezeu este de partea ta, și că nu te va lăsa, nu te va părăsi.

https://youtu.be/qV7aSeTJl3E

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Și dacă mă urăște lumea
Aia e, sa ma urască- atitudinea de nepăsare și tu trebuie sa o ai + poate de multe ori noi gândim asta și nici nu este adevărat.
Trebuie sa lucrezi la relația cu propria persoana, gen love yourself.
Toate experientele traite m au învățat despre oamenii temporari și despre cum nici familia nu o sa te poată ajuta sa treci peste anumite etape.
Singurul care te poate ajuta ești tu- prin gândire, credințe etc.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Părerea altora nu te definește, reprezinta etc.
Sunt oameni care ne plac și oamenii nu, cum și noi avem oameni pe placul nostru și oameni care nu sunt genul nostru de persoane cu care sa stam.
Timpul petrecut cu propria persoana este cel mai important, bucurate de el, găsește activități de făcut etc

| aimullah123 a răspuns:

Inteleg ce zici...
Cea mai buna varianta este sa mergi la un psihoterapeut si sa ii vorbesti despre problemele tale. El o sa te asculte si o sa iti ofere intelegerea de care ai nevoie. Mai mult decat atat, o sa iti spuna ce poti face ca sa iti rezolvi problemele. Nu te astepta la o solutie magica pentru ca nu exista. E vorba de un efort pe care trebuie sa il depui. Un psihoterapeut te va ajuta sa iti regasesti motivatia de care ai nevoie ca sa lupti. Pe langa asta te va invata si cum sa lupti.

Habar nu am daca ai sau nu depresie pentru ca nu sunt psihiatru, insa trebuie sa stii ceva despre depresie
1)Depresia se bazeaza pe distorsiuni cognitive. Iti las un link ca sa intelegi care e faza cu distorsiunile cognitive.
https://www.oammrbuc.ro/index.php?articol=223
2) In depresie, dispare exact motivatia de care ai nevoie ca sa iti revii singur. De asta ziceam ca ai nevoie de un psihoterapeut.
Daca discuti cu oricare alta persoana care nu este de specialitate (parinti, vecini, prieteni, rude etc.) poate sa iti faca mai mult rau decat bine. Poate de exemplu sa loveasca in mecanismele tale de aparare. Astfel, te vei simti mai deprimat, mai fara speranta.

Inainte sa iti scriu mesajul ti-am citit si celelalte intrebari pe care le-ai scris ca sa iti pot da un raspun cat mai potrivit pentru tine.
Am vazut ca ai scris si despre gandurile de suicid. Vezi daca dispar doar din psihoterapie. Daca nu, e nevoie si de psihiatru.
Unii oameni doar se gandesc la suicid, alti si incearca. Important e sa ceri ajutorul unui specialist cat mai devreme.

Din ce ai scris tu pe aici pe TPU exista rezolvare la tot.
Ar trebui sa mai stii ca majoritatea depresiilor trec de la sine;)
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa astepti sa treaca singura.

Ps: Dupa ce ai scapat de o depresie, trebuie sa ai grija sa nu mai apara. Depresia se va intoarce daca iti pastrezi aceeasi gandire toxica.

| 199onur7 a răspuns:

Eu ști ce fac? Lângă mine bine nu chiar lângă mine sunt câteva stați mai un sus de unde stau eu este o biserică foarte frumosă si mare si cand vad ca nu mai pot face față și ca ma las puterile si am o problemă in viața mea ma duc la el bat la ușa lui pășesc înăuntru și vorbesc cu el tot absolut tot stau cu orele uneori acum ma duc miau ceva de mâncarea de la magazin si ma intorc acolo miau si încărcătorul de la telefonul si ma duc si stau acolo cu orele boss crede-ma si acum mise face pielea de găină când îți spun toatea astea el este singurul cu Adevărat da cu Adevărat care ne poate ajuta pe lumea asta nimeni si nimic altcineva doar el știe ce avem in sufletul nostru doar el ne poate ști durerea Adevărată nu fugi de oamenii lasăi sa fie cat vor ei de rai căci există un Dumnezeu pe care el știe in fiecare parte din noi cine ce este cu Adevărată in cine ce zace cu Adevărat cine ce este cu Adevărată poate un om de rand il poți minți sau prosti fraieri da cu Dumnezeul nu merge minciuna căci el stie el vede el aude tot răul care se face pe lumea asta absolut tot raul care se face pe lumea asta altora oamenii cu Adevărat da cu Adevărat nevinovați vai și amar de ei doar atâta pot spune cu Dumnezeul nu te joci nu poți să-l minți cu poți minți un om de rând căci el te vede te aude te știe iar cine îl ia in răs si un bat jocoră și îi folosește numele in scopuri bolnave și îi folosește numele in scopuri rele si alte mizerii atunci... când vezi ca cineva îți vrea răul si are intenți rele sau ți-a facut un rău nu face greșeală sa faci si tu ce ți-a facut el/a nu face prostia asta nicidoată sa faci ce ți-a facut altcienva rău ție îi lași pe mâna lui pe absolut toți el știe cel mai bine cum să-i pună pe drumul cel bun el știe cel mai bine ce zace cu Adevărat in ei el știe cel mai bine cine stunt ei lasăi pe mâna lui pe toți.

Eu sunt calea, chiar dacă mă vei vedea pe cruce. Nu înceta să crezi în mine.

Eu sunt adevărul, chiar dacă dușmanii mei vor încerca să facă tot ce am spus să pară o minciună. Nu înceta să crezi ce ți-am spus.

Eu sunt viața, chiar dacă mă vei vedea murind. Aveţi încredere în mine!

Ioan 12:44-50
Ioan 12:44-50 VDC
Iar Isus a strigat: „Cine crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine. Și cine Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca să fiu o lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric. Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec, căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea. Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi. Căci Eu n-am vorbit de la Mine Însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El Însuși Mi-a poruncit ce trebuie să spun și cum trebuie să vorbesc. Și știu că porunca Lui este viața veșnică. De aceea lucrurile pe care le spun, le spun așa cum Mi le-a spus Tatăl."

| Alexei123 a răspuns:

Distanteaza-te, dezvolta-te personal (citeste, mergi la sala etc) si fixeaza-ti niste ancore in viata(pune pret pe persoane si lucruri importante pentru tine si gaseste-ti o pasiune)